Anasayfa » İlaç Rehberi » Mukoral

Mukoral

Mukoliz nedir ne için kullanılır, Mukoliz nasıl kullanılır, Mukoliz’in saklanması, Mukoliz’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Mukoliz’in olası yan etkiler nelerdir.

Kapsül

Ambalaj:

 250 mg x 50 kapsül

: : 375 mg 45 kapsül..

Endikasyon:

 Aşırı viskoz mukus ile karakterize olabilen akut ve kronik bronşit, amfizem,trakeobronşit, bronşektazi, akciğer tüberküloz-zü, pnömoni ve bronkopnömoni,enfeksiyöz hastalıklarına (grip, kızamık vb.) bağlı akciğer komplikasyonları gibi solunum sistemi hastalıklarında endikedir. Ayrıca otit, sinüzit,larenjit, farenjit ve rinofarenjit gibi KBB hastalıkları ve bu alandaki cerrahi girişimlerden önce, bronşiyal kateterizasyon,bronko spirometri, bronkografi, bronkoskopi gibi muayenelerden önce solunum sisteminin patolojik mukustan arındırılmasında kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Mide ve duodenum ülserlerinde, karbosisteine karşı aşırı duyarlı kişilerde gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalı, mide ülseri olanlar dikkatle kullanılmalıdır.

Uyarılar:

 Astımlı kişilerde kullanıldığı zaman, bronş spazmında artma görülürse, ilacın uygulamasına hemen son verilmelidir.

Yan Etkileri:

 Yüksek Dozda görülebilen bulantı, baş ağrısı, burun kanaması, mide rahatsızlıkları,diyare, gastrointestinal kanamalar ve deri reaksiyonları gibi yan etkiler, dozun azaltılması ya da tedavinin durdurulması ile kaybolur.

İlaç Etkileşimleri:

 Folkodin ile geçimsizdir. Opiat türevi bu bileşiklerle -birliktekullanılması önerilmez.

Doz Önerisi:

 Aşırı ve yoğun mukus görülen durumlarda başlangıçta günde 3 kez 750 mg dozda verilir.Daha sonra tedaviye günde 3 kez 250-375 mg ile devam edilir. 6-12 yaşlarındaki çocuklara günde 3 kez 250-375 mg verilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın