Anasayfa » İlaç Rehberi » Musilaks

Musilaks

Mukoral nedir ne için kullanılır, Mukoral nasıl kullanılır, Mukoral’in saklanması, Mukoral’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Mukoral’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Ambalaj:

 30 mg/5 mL x 150 mL lik şişe.

Endikasyon:

 Solunum Yollarının salgı bozukluklarıyla bir arada olan akut ve kronik hastalıkları, özellikle akut ve kronik bronşitler, astmatiform bronşit, bronş astması, bronşektazi, larenjit, cerrahi girişim sonrası bronkopulmoner komplikasyonların tedavisi ve profilaksisinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Ambroksol Ve bir metaboliti olan bromhexine aşırı duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Ambroksol, kodein ve diğer antitüssiflerle birlikte kullanılmamalıdır. Karaciğer ve böbrek hastalarında dikkatle kullanılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.Anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden, emzirenlerde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Bazı durumlarda mide, bağırsak bozuklukları, ishal, deri döküntüsü, kaşıntı, kusma,halsizlik, baş ağrısı gö-rülebilir.

Doz Önerisi:

 Mukoral Şurup: Günlük doz 0-2 yaş arası çocuklarda günde 2 kez ¼ölçek, 2-5 yaş arası çocuklarda günde 3 kez ¼ ölçek ve 5 yaşından büyüklerde günde 2-3 kez ½ ölçektir. Tedavinin başlangıcında dozlar bir misli artırılabilir. Büyüklerde tedavinin ilk 2-3 gününde günde 3 kez 1 ölçek, sonra günde 2 kez 1 ölçektir.Mukoral Pediatrik Şurup: 2-5 yaş arası çocuklara günde 3 kez yarım veya 1 ölçek; 5 yaşın üstündekilere günde 2-3 kez 1 ölçek önerilir.Tedavinin başlangıcında dozlar bir misli artırılabilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın