Anasayfa » Genel » Natalia Poklonskaya

Natalia Poklonskaya

Natalia Poklonskaya Biyografisi

Kırım Cumhuriyeti Başsavcısıdır.

Natalia Poklonskaya, 18 Mart 1980 tarihinde Ukrayna ’da Mikhailovka Köyünde doğmuştur. Bütün ismi Natalia Vladimirovna Poklonskaya ’dır. Daha sonra 1990 senesinde, ailesi Kırım‘da Yevpatoria ’ya taşındı.

Yevpatoria branch of the Kharkiv Natioat olarak 2002 senesinde mezun oldu. Mezun olduktan sonra Kırım Özerk Cumhuriyeti, Cumhuriyet Savcısı destekçisi olarak vazifeye başladı. 2002 senesinden 2006 senesine kadar Krasnogvardeisky ilçesinde bu misyonda kaldı. 2006-2010 seneleri arasında Yevpatoria şehri Savcısı destekçisi olarak çalıştı. 2010 ve 2011 seneleri arasında organize kabahatlerden mesul Kırım Savcılığı başkan destekçisi vazifeyi yaptı.

2011 senesinde Kırım Özerk Cumhuriyeti‘nin başkenti Simferopol ’de yapılan ehemmiyetli bir duruşmada Kırım Yüksek Heyeti savcısı olarak vazife yaptı. Ardından aynı sene Kiev ’de kıdemli savcı olarak vazife yaptı. 2012 senesinde Kırım Temyiz Duruşmasında savcıların başkanı olarak çalıştı. Aralık 2012 ayından Mart 2014 ayına kadar da İç İşleri Genel Müdürlüğünde üst düzey yetkili olarak, mahkeme evveli soruşturma ve ceza davalarında kolluk himaye ile savcılık idare teftişi vazifelerinde çalıştı.

25 Şubat 2014 tarihinde Ukrayna‘daki hadiseler sebebi ile istifa etti ancak istifası kabul edilmedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 11 Mart 2014 ayında; Ukrayna‘dan tek taraflı bağımsızlık duyuru eden ve Rusya‘ya bağlanma kararı alan Kırım ’da Kırım Başsavcısı olarak atandı.

11 Mart 2014 tarihinde Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti‘nin başkenti Simferopol ’de yaptığı basın buluşmasında gergin hali, yamuk ağızla konuşması ve bitmeyen süratli göz kırpmalarının arkasındaki kocaman gözleri ve fazla hoşluğu ile dikkatleri üzerine topladı.

Natalia Poklonskaya, evlenip boşanmıştır. 2005 doğumlu bir kızı vardır.

12 Haziran 2015 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Başsavcısı Natalia Poklonskaya‘ya 3’üncü Sınıf Adalet Danışmanı rütbesini verdi. Savcılık çalışanının bu rütbesi, tümgeneral rütbesine denk geliyor. Poklonskaya’nın evvelki rütbesi, albay rütbesine denk gelen Baş Adalet Danışmanı’ydı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın