Anasayfa » Genel » Nathaniel Philip Rothschild

Nathaniel Philip Rothschild

Nathaniel Philip Rothschild Biyografisi

Nathaniel Philip Rothschild, büyümekte olan pazarlarda metal, maden ve natürel kaynaklar üzerine yatırım danışmanlığı yapan JNR Limited’in başkanıdır. Birçok fonun kurucusu ve yatırımlarında söz sahibi, İngiltere ’nin en iyi fon idareyicileri listesinde üst sıralarda. Aynı zamanda ailenin asırlardır yakından ilgilendiği bir değişik ehemmiyetli iş kolu sayılan yeraltı kaynakları firmacılığında iddialı.

Nathaniel Philip Rothschild, 12 Temmuz 1971 tarihinde Londra ’da doğmuştur. Bütün ismi Nathaniel Philip Victor James Rothschild ’dir. Babası Jacob Rothschild, 4th Baron Rothschild, annesi Serena Dunn Rothschild çiftinin en minik ve tek oğludur. Hannah Rothschild, Emily Magda Rothschild Freeman-Attwood, Beth Matilda Rothschild Tomassini isimlerinde kız kardeşleri vardır. Rothschild ailesi‘nin ehemmiyetli bir üyesi olan Nathaniel Philip Rothschild, 2000 senesinden beri İsviçre‘de Klosters’daki evinde yaşamaktadır. Ayrıca Paris, Moskova, New York ve Yunanistan‘ın Korfu adasında konutları vardır. 2006 senesinde İsviçre yurttaşlığına geçmiştir.

Resmi tarihe göre ailenin kökleri 16 ’ncı asır Almanya‘sına dayanıyor. Aşkenaz denilen kuzey Avrupa Yahudilerindendir. Ailenin ortaya çıkışı Almanya ’dır. Sreylerinin hazar Yahudilerine kadar uzandığı iddia edilmiştir. Roth schıld Almanca kırmızı kalkan anlamına gelmektedir. Ailenin de simgesini oluşturmaktadır. Aile alman prenslerinin paralarını idareyerek servet edinmişti. Fakat aileyi dünya gündemine taşıyacak şahıs Mayer Amschel Rothschıld idi 23 Şubat 1744 – 19 Eylül 1812. Çok zeki bir insan olan Mayer Amschel Rothschıld ailesinin dünyanın 1 numaralı zengin ailesi olmasının esaslarını attı. Bunlardan ilki 5 oğlunu Londra, Paris, Frankfurt, Napoli ve Viyana ’ya yollayarak ilk uluslararası firmanın hem kuvvet ve kudretini çoğaldırmış oldu. Yerel sıkıntılardan firmanın daha az etkilenmesini sağladı. Bağlantının güç olduğu o yarıyıl şartlarında ehemmiyetli merkezlerdeki temsilcilikler vasıtasıyla herkesten evvel haberdar oldu ve tasarılarını ona göre yaptı. Aile zaman içerisinde krallara bile faizle borç para verecek kadar büyük bir servetin sahibi oldu. Amschel can vermeden evvel aile servetinin bölünmemesi için 4 kural belirledi. Bu kurallar halen geçerlidir. Bu kurallara uymayan aile aboneleri mirastan yoksun bırakılırlar ve dışlanırlar. Bu 4 kural şöyledir:
1- Büyük oğlun en büyük oğlu servetin ve ailenin lideri olacaktır.
2- Kuzenler arası evlilik. Aile servetinin dışarı çıkmaması için ön şarttır.
3- Aile Servetinin saklı tutulması ve bölünmemesi. Onun için aile serveti 500 zengin listesinde asla göremezsiniz.
4- Aile içi ortaklıklar kurulmuş ve bu ortaklıklar M.A. Rothschıld and sons çatısı altında bir araya gelmiş Ve Londra ’dadır. Halen bu merkez etkin haldedir.
Bunun yanı sıra Rothschıldlerin başarılarının ve servetlerinin büyümesindeki şartlar şunlardır: Devletlere borç para verip kendilerine bağımlı hale getirmeleri, merkez bankaları ve para basma yetkilerini ele geçirip ülkeleri tahakküm altına almaları, savaşları finanse ederek büyük servetler elde etmeleri, silah, ehemmiyetli madenler, uyuşturucu, petrol, ana besin maddeleri gibi mahsullerin hakimiyetini ellerinde yakalamaları.

1815 ’te Waterloo Savaşı ’nın bitmesine yakın Rothschildler ellerindeki hisseleri satmaya başlıyor, Bu saldırı, savaşı Napolyon ’un kazandığı biçiminde açıklanınca panik satışlar başlıyor. Herkes aynı anda satışa geçtiği için maliyetler düşünce Rothschildler de tüm hisse senetlerini topluyor. Ancak sonradan Napolyon Bonapart ’un savaşı kaybettiği ve Rothschildler ’in bütün piyasayı ele geçirdiği anlaşılıyor. BP, Shell, De Beers, HSBC, ABN Amro Bank, Rio Tinto gibi detleri Rothschildler ’in teşebbüsleri arasında sayılıyor.

Ayrıca bu aile dünya Yahudilerinin hamisidir. Siyonizmin ve illuminatinin kurucuları ve destekleyicileri olduğu iddia edilir.

Günümüzde Rothschild ailesinin lideri yaşça en büyük evlat olan Baron Jacob Rothschild ’dir. 4. Baron Rothschild olarak ailenin liderliğini yapmakta, kendisinden sonra da en büyük evlat olarak oğlu Nathaniel Philip Victor James Rothschild 5. Baron olarak ailenin liderliğini yürütecektir.

Nathaniel Philip Rothschild, İlkokulu 1977-1984 seneleri arasında Colet Court’ta okuduktan sonra Eton College ve Wadham College ’de okudu. Üniversiteyi 1989 – 1993 seneleri arasında Oxford Üniversitesi Tarih bvefatında okudu. 2013-2014 seneleri arasında King’s College London ’da Pskiyatri Enstitüsü’nde bağımlılık psikolojisi üzerine yüksek lisansını yaptı.

Nathaniel Philip Rothschild, 1994 senesinde Londra’da Lazard Brothers portföy idaresinde başladı. Daha sonra Morgan Stanley ve Lehman Brothers‘ın eski birleşme ve satın alma başkanı Eric Gleacher‘in New York‘da kurduğu birleşme ve satın alma danışmanlığı firması Gleacher Partners’de çalışmaya başladı.

Türk iş adamı Mehmet Emin Karamehmet ’in Mehmet Sepil ile ortak olarak 2002 senesinde kurduğu Kuzey Irak‘ta faaliyet gösteren “Genel Energy” petrol şirketininin %50 ‘sini Nathaniel Philip Rothschild‘in kurduğu Vallares yatırım firmayı 2.1 milyar dolara Kasım 2011 ’de satın aldı.

Rothschild ailesi son 200 yıldır, dünyanın en zengin ve nüfuzlu ailesidir. Tek başına birkaç büyük devlet kadar eforludur. 2007 senesinde, servetleri 3-4 trilyon dolar, hakimiyet ettikleri para ise 8-10 trilyon Bankası ’nı takribî 80 sene boyunca idaremişlerdir. HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, J.P.Morgan-Chase, De Beers, Rio Tinto, Ing Group ve Avıva en çok tanınan ve bilinen işletmeleridir

Nathaniel Philip Rothschild, 1994 senesinde tanıştığı manken Annabelle Neilson ile 1995 senesinde evlendi. 1997 senesinde boşanmak için ayrıldılar ve 1998 senesinde boşandılar.

Nathaniel Philip Rothschild, 2000 – 2003 seneleri arasında Dedeman Holding’in kurucusu Kemal Dedeman‘ın torunu Özlem Önal ile birlikte oldu.

2006 senesinde Çek model Petra Němcová ile birlikte olan Nathaniel Philip Rothschild, 2006 senesinin Ekim ayından 2007 senesine kadar sinema oyuncusu Natalie Portman ile birlikte oldu. 2008 senesinin Eylül ayından itibaren 2 ay da Brezilyalı model Raica Oliveira ile birlikte oldu.

2009 – 2011 seneleri arasında Prusya kralı II. Wilhelm‘in torununun torunu olan Florence von Preussen ile beraber oldu. 2012 – 2014 seneleri arasında İngiliz manken Eliza Cummings ile ile birlikte oldu.

2014 senesinden itibaren King’s College London ’da Pskiyatri Enstitüsü’nde tanıştığı muayenehane psikolog olan kız dostuyla beraberdir.

Futbolu çok seven ve Chelsea FC taraftarı olan Nathaniel Philip Rothschild, yakın dostu olan Roman Abramoviç ’i Chelsea FC ekibini satın alması için ikna etmiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın