Anasayfa » Genel » Nathan Hale

Nathan Hale

Nathan Hale Biyografisi

Ajan

Nathan Hale, 6 Haziran 1755 tarihinde Connecticut ’da Elizabeth ve Richard Hale çiftinin çocuğu olarak doğmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan Yale Üniversitesinden 18 yaşındayken 1773 senesinde mezun olmuştur. New London ’da hoca olarak misyon yapmaya başladı.

Nathan Hale kendisi gibi Yale ’den mezun 3 dostuyla birlikte Amerika ’nın ilk istihbarat harekâtlarını yapan “Culper Ring” isimli teşkilatın azası idi.

1775 senesinde başlayan Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Amerika Ordusu için bir askerdi.

8 Eylül 1775 tarihinde General George Washington İngiliz işgali altındaki New York Manhattan Adasına İngiliz ’lerin konumunu bilmek için gönüllü olan üsteğmen Nathan Hale ’yi yollamıştır. Ama İngilizler tarafını tutuldu.

1776 ’da İngilizler tarafından deşifre edilen Nathan Hale ajanlık yaptığını itiraf edip pişman olduğunu söylemesine karşın 22 Eylül 1776 tarihinde New York ’da 21 yaşında idam edildi.

Nathan Hale, daha sonraları Yale Üniversitesi mezunları ve bazı bilim adamlarının teşebbüsleri ile Bağımsızlık Savaşı kahramanı bülten edilmiştir.

Yale Üniversitesi ’nin daha önceki yerleşkesinde Nathan Hale ’in bir heykeli bulunur. Bu heykelin birer misali sonradan Virginia longley ’deki CIA binası ile Andover ’daki Philips Academy ’nin önüne de dikilmiştir.

Nathan Hale, idam edilirken “i only regret that i have but one life to lose for my country” “Vatanım için feda edecek tek bir canım olması tek yeisimdir” lafı şöhretlidir. Nathan Hale ismi Amerika ’da birçok mektep ve askeri birlikler gibi muhtelif yerlere verilmiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın