Anasayfa » Genel » Okay Köksal

Okay Köksal

Okay Köksal Biyografisi

2 Şubat 2019 tarihinde Tv8‘de başlayacak olan Survivor 2019 Türkiye – Yunanistan ’da yarışacak.

Okay Köksal, 6 Mayıs 1987 tarihinde Artvin ’in Ardanuç ilçesi, Ferhatlı köyünde doğmuştur. Abilerinin ve babasının önderliğinde henüz 7 yaşında iken güreşe başladı. İlkokulda sınıfa gelen güreş alıştırmanları ile tanışması neticeyi güreş yaşamı başladı ve Artvin Yusufeli Güreş Eğitim Merkezi ’ne seçildi.

Okay Köksal, Avrupa Şampiyonu, Dünya ikincisi, Ulusal Pehlivan, Beden Eğitimi Hocayı ve Survivor 2019 müsabakacısıdır.

Lisede Türkiye Şampiyonaları ’nda dereceler aldı ve Yıldız Ulusal Ekibi ’na seçilip ülkeyi temsil etmeye başladı. İlk beynelmilel şampiyonluğunu Fransa ’nın Lyon şehrinde yapılan Yıldızlar Grand Prix Turnuvası ’nda kazandı. 2004 senesinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitim ve Spor Hocalığı bvefatında üniversite yaşamına başladı.

Okay Köksal, profesyonel olarak Ankara Tedaşspor kulübünün bir sporcusu oldu. Birçok yurtdışı turnuvalarına giderek biltihapçı oldu. Avrupa biltihapçılığı da var. Tek bir hezimeti var, onda da dünya ikincisi oldu. 2007 seneyi Gençler Türkiye Güreş Şampiyonluğu ’nun yanı gizeme Beynelmilel Şampiyonlar Turnuvası ’nda şampiyon olarak ulusal ekibe girmeye hak kazandı. Belgrad ’da yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası ’nda altın madalya alarak bayrağımızı göndere sürükletmenin mutluluğunu yaşadı. Yeniden aynı sene Çin‘nin başkenti Pekin ’de yapılan Gençler Serbest Güreş Dünya Şampiyonası ’nda 2. oldu.

2009 senesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Güreş Ekibi ’nda çaba etti ve yeniden buradayken Büyükler Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ’nı kazandı. 2010 senesinde mezun olup beden eğitimi hocalığına başladı. 2012’de Türkiye Şampiyonası ’nda derece alarak güreşe dönüş yaptı. Ankara İlbank Spor Kulübü ’nün transfer önerisini kabul ederek, 2013-2017 seneleri arasında güreşe ve hocalığa aynı anda başarıyla devam etti. 2018 ’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ’ne transfer oldu ve hala bu kulübün sporcusu olarak güreş yaşamına devam ediyor.

Okay Köksal, 2011 senesinde 22. Çuruspil Şenliğinde rakiplerini yenerek başpehlivanlık mükâfatını kazandı. 2015 senesinde Artvin ’in Ardanuç ilçesinde tertip edilen Ananesel Karakucak Güreşleri ’nde 84 kgda Okay Köksal biltihapçı oldu.

Evli olan Okay Köksal, yaşantısını ailesi ile birlikte Ankara ’da sürdürmektedir.

2 Şubat 2019 tarihinde Tv8‘de başlayacak olan Survivor 2019 TürkiyeYunanistan ’da yarışacak. Türkiye ekibinde Atakan Işıktutan, Bora Edin, Büşra Yalçın, Ecem Onaran, Hakan Kanık, Hikmet Tuğsuz, Kader Karakaya, Melisa Emirbayer, Okay Köksal, Seda Ocak, Sude Burcu, Yusuf Karakaya isimli müsabakacılar olacak.

2 Temmuz 2019 tarihinde Bodrum’dan canlı yayınla ekranlara gelen Survivor 2019’un şampiyonu Yusuf Karakaya oldu.

Dominik ’te Acun Ilıcalı tarafından tertip edilen Exatlon Cup‘da 2019’da bu sene Türkiye, Kolombiya, Romanya ve Meksika yarışacak.

2019 senesinin son aylarında Dominik ’te tertip edilen Exatlon Cup‘da Türkiye ekibinde Emre Durak, Yusuf Karakaya, Melisa Emirbayer, Seda Ocak, Yiğit Dikmen, Okay Köksal, Sema Aydemir ve Damla Can yarışacak.

İçeriği Oyla

Yorum yapın