Anasayfa » Genel » Oktay Ekşi

Oktay Ekşi

Oktay Ekşi Biyografisi

İsmi Hürriyet Gazetesi ile aynılaşmış olan Türk gazeteci ve yazar. Hürriyet Gazetesi ’nde Ankara Temsilcisi ve Başyazar olarak uzun seneler vazife yapmış olan Ekşi, 30 Ekim 2010 tarihinde yapmış olduğu açıklamayla gazetedeki vazifesinden istifa etmiştir.
Oktay Ekşi, 7 Aralık 1932 tarihinde, Mesudiye, Ordu ’da dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğretimini Sivas ve Ankara ’da bitiren Ekşi, 1951 senesinde, Ankara Ajansı ’nda gazetecilik işine başladı.

Ankara Ajansı ’nın ardından Dünya Gazetesi ’nde çalışmaya başlayan Ekşi, bu gazete ilk olarak muhabir, 1954 senesinden itibaren ise Ankara Temsilcisi olarak vazife yaptı. Bu vazifesini 60 ihtilaline kadar sürdürdü ve ihtilali izleyen günlerde istifa ederek Lider Gazetesi ’ne geçti.

1961 Tüzüğü ’nı hazırlayan heyete giren Ekşi, burada Basın Temsilcisi olrak vazife yaptı. Tüzüğün hazırlanmasının ardından Ulus Gazetesi ’ne geçen Ekşi, bu gazetede 19611962 seneleri arasında İstihbarat Şefi pozisyonunda vazife aldı.

19621966 seneleri arasında Londra Türkiye Başkonsolosluğu ’nda mahali katip misyonunda çalışan Ekşi, bir yandan da yabancı dil eğitimini bitirdi ve 1966 senesinde yurda dönerek Yeni Gazete ’de Ankara Temsilcisi olarak vazife yapmaya başladı. Bir yandan da hukuk eğitimine devam eden Ekşi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden 1967 senesinde mezun oldu.

Yeni Gazete ’nin ardından Hürriyet Gazetesi ’ne geçen Oktay Ekşi, 1974 senesinde bu gazetede başyazar misyonuna getirildi. SODEP ’in kuruluşunda yer almak çin bir vakit gazetecilik işinden uzak dursa da 12 Eylül Darbesi ’nin ardından tekerrür gazeteciliğe döndü ve de 1985 senesinde Hürriyet ’te başyazar konumuna ikinci defa getiridi.

Oktay Ekşi, 44 sene boyunca yazar kadrosunda yer aldığı ve 36 sene boyunca başyazarlık misyonunda yer aldığı Hürriyet Gazetesi ’nden 30 Ekim 2010 tarihinde istifa etti.

Oktay Ekşi Hürriyet Gazetesi ’ndeki misyonunun yanı gizeme,Dünya Basın Konseyleri Birliği ’nin başkanlığı ve başkan destekçiliği misyonlarında bulunmuş, Megev Vakfı ’nın da kuruculuğunu yapmıştır. Türkiye Gazeteciler Toplumu, Trabzon Gazeteciler Toplumu ve de Ankara Gazeteciler Toplumu başta olmak üzere pek çok ehemmiyetli vakıf ve dernekten mükâfatlar almıştır.

Oktay Ekşi, Prof. Dr. Aysel Ekşi ile konutludur ve çiftin iki çocuğu bulunmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın