Anasayfa » Genel » Olga Korbut

Olga Korbut

Olga Korbut Biyografisi

1972 Münih Olimpiyatları’nda en çok konuşulan sporculardan bkocamandır.

Olga Korbut, 16 Mayıs 1955 tarihinde Rusya ’da şimdiki Beyaz Rusya Belarus ’da Grodno şehrinde doğmuştur. Bütün ismi Olga Valentinovna Korbut ’dur. Jimnastik idmanlara 8 yaşında başladı ve Renald Knysh başkanlığındaki Belarus spor mektebine 9 yaşında girdi. Orada, Korbut’un ilk alıştırmanı 1964 Olimpiyatları altın madalyası sahibi Elena Volchetskaya‘ydı. Bir sene sonra alıştırmanı Renald Knysh oldu ve denge aletinde geriye Doğru takla atmayı bildi. Bunu 1969’da SSCB‘de tertip edilen bir müsabakada yaptı. Aynı sene, Korbut asimetrik barda geriye Doğru takla atmayı bildi; Bu, şimdiye kadar barlarda bir kadın tarafından yapılan ilk geriye Doğru hareketti.

Boyu yalnızca 1,5 metre ve 37 kilo olan Olga Korbut ’a “Minskli Serçe” ismi verilmişti.

Olga Korbut, 1969 senesinde SSCB jimnastik şampiyonasında 5. oldu. 1970 senesinde tonoz Jimnastik aletinde altın madalya kazandı.

Olga Korbut, Sovyetler Birliği ismine katıldığı 1972 ve 1976 seneyi Olimpiyatlarında 4 altın ve 2 gümüş madalya kazandı. 1972 Olimpiyatlarındaki performansı ile jimnastiğin tanımını değiştirmiştir. Bale ve zarafet üzerine heyeti olan jimnastik, akrobasi ve tekniğe dönüşmüştür. 1977 senesinde ise 22 yaşında jimnastikten emekliye parçaladı.

Olga Korbut, 1976 seneyi Montreal Yaz Olimpiyatlarında Romanya ’nın jimnastikcisi Nadia Comaneci ’yi yenebilecek müsabakacı olarak görülürken sakatlandığı için bütün performansını sergileyemedi ve olimpiyattan yalnızca ekiplerde altın madalya, bireyselde ise denge aletinde gümüş madalya kazandı.

Olga Korbut, jimnastik dünyasını büyük miktarda tanıtmanın yanı gizeme, sporun yapısında belirgin bir metamorfoza katkıda bulundu. 1972 senesinde 4 Olimpiyat Altın madalyası kazanan Olga Korbut, tanınmasını sağlayan meşhur hareketi “Korbut dönüşü”nü Asimetrik barda bu sırada yapmıştır. Asimetrik paralelde yaptığı “Korbut dönüşü” ismi verilen hareketi daha sonra çok riskli olduğu bahanesiyle menedilmiştir.

Marie Tussaud ’un kurduğu, balmumundan figürlerin yer aldığı Londra‘daki Madame Tussauds balmumu heykel müzesinde Olga Korbut‘un da balmumu heykeli vardır.

Olga Korbut, 1991 senesinde ABD ’ye gidip Arizona‘da yaşamaya başladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın