Anasayfa » Genel » Otomobil alacaklara 15 Eylül uyarısı! Satış fiyatlarına 45 bin TL zam bekleniyor

Otomobil alacaklara 15 Eylül uyarısı! Satış fiyatlarına 45 bin TL zam bekleniyor

6 ay 6 bin km tertip etmesi başlamadan evvel sektör temsilcileri araba alacaklara önemli uyarılarda bulundu. Artan taşıt maliyetlerinen bahseden sektör temsilcileri, araba maliyetlerine 40-45 bin lira zam bekliyor. İşte detaylar…

Ticaret Bakanlığı, araba ve arazi vasıtalarının pazarlanması veya satışı ancak ilk patent tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin km geçmiş olması şartıyla yapılabilecek ve bu koşul sağlanmadan Doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacağını açıklamıştı. 

Milliyet’in haberine göre; İstanbul Motorlu Taşıt Satıcıları Derneği İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, taşıt alacaklara önemli uyarılarda bulunarak, “6 ay 6 bin km hududuna takılan taşıtlar araba satıcılarında çok fazla bulunmamaktadır. Bu fertsel satıcılar ve kayıt dışı diye deyim ettiğimiz bireylerin elinde bulunmaktadır. Burada olan vasıtalar da bizim gibi yetkili satıcılarda kalırsa bunun finans maliyeti ve bekleme süresi bize bir yük getirecektir. Bunun ne kadarlık bir yük getireceğini bütün anlamıyla söylemek olası değildir.” diye konuştu.

ARABA MALİYETLERİ ARTIYOR

Maliyetlerin düştüğü çok az model olduğuna işaret eden Ertemel, “Biz bunun bir aya kadar ortadan kalkacağını ve tekerrür maliyetlerin klasik seviyeye geleceğini ve arzın tekerrür yukarıya çıkacağını bekliyoruz. Burada harcayıcıya nasihatimiz bunun bir fırsata çevirip şu anda vasıtaları almalarını özellikle söylüyoruz. Zira artan enerji maliyetleri burada sıfır vasıtaların yapımında çok ciddi bir bedel teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın