Anasayfa » Genel » Otomobil almak isteyenler dikkat! İkinci el otomobil satışlarında yeni dönem başlıyor

Otomobil almak isteyenler dikkat! İkinci el otomobil satışlarında yeni dönem başlıyor

Harcayıcının mağduriyetine sebebiyet veren ikinci el vasıtalardaki maliyet balanssızlığının önüne geçebilmek ismine Ticaret Bakanlığı tarafından alınan temkinleri duyurdu. tv100.com’dan Mustafa Zafer, “Taşıt almak isteyenler dikkat! İkinci el taşıtta yeni yarıyıl başlıyor” başlıklı bir yazı yazdı ve ikinci el alım satımı yapacak olanlara ihtarda bulundu. İşte ayrıntılar…

STOKÇULUK VE HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Otomotiv sektöründe son yarıyıllarda talep arz balansını bozacak biçimde oluşan stokçuluk ve haksız uygulamaların ve bunlarla irtibatlı fahiş maliyet çoğalışlarının önüne geçmek, sektörde rekabetçi, adaletli ve sürekli bir piyasa yapısını yine kuruluş ederek, motorlu kara vasıtayı alım satımında aktifliği sağlamak için otomotiv sektöründe asıllaşan stokçuluk eylemleri ve fahiş maliyet uygulamalarıyla çaba kapsamında, harcayıcı mağduriyetlerine neden olan uygulamaları ortadan kaldırmak ismine ilave temkinlerin uygulamaya alınmasına karar verilmiştir.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI, SIFIR ARABA FİYATINI GEÇMEYECEK

Bu kapsamda ikinci el motorlu kara araçlarının ticareti hakkındaki idaremelikte farklılığa gidilerek, ikinci el motorlu kara araçlarının üretici veya distribütör tarafından nasihat edilen aktüel satış maliyetinin üzerinde bir maliyetten duyuru yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir.
Bu tertip etme 15.7.2023 tarihinde yürürlüğe girecek olup, tüm hakikat ve tüzel bireylerin gerek fertsel gerekse ticari ilanlarına içerecektir.

Bu kısıtlama kapsamında, tüm hakikat ve tüzel bireyler, duyuru verilmesi evresinde tertip etmeye terslik teşkil edebilecek duyurular hakkında “duyuru platformları” tarafından uyarılacaktır.

Bu ihtara karşın söz mevzusu kısıtlamaya ters olarak verilen duyurular ile duyuru verene ait bilgiler, duyuru platformu tarafından Ticaret Bakanlığı’na iletilecektir. Bu tertip etmeye ters her bir duyuru, Bakanlık tarafından ikinci el motorlu kara vasıtayı ticareti kabul edilecek ve bu bültenleri verenler hakkında duyuru başına 300 bin TL’ye kadar yönetimsel para cezası uygulanabilecek.

İçeriği Oyla

Yorum yapın