Anasayfa » Genel » Otomobil piyasası harekenlendi, bayilerde sıfır araç bekleme süresi 6 aya çıktı!

Otomobil piyasası harekenlendi, bayilerde sıfır araç bekleme süresi 6 aya çıktı!

İkinci ve sıfır araba piyasasında son günlerde hareketlilik yaşanıyor. 400 bin lira hududunda yalnızca 3 model kaldı. İstanbul Motorlu Taşıt Satıcıları Derneği İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel piyasadaki son vaziyeti milliyet.com.tr’ye yanıtladı. Ertelemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Ne Yazık Ki yaşadığımız zelzele trajediyi ile beraber bazı yurttaşlarımızın nakit lüzumlarını karşılayabilmek ismine vasıtalarını satışa çıkardığı hatta zelzelede enkaz altında kalarak kullanılamaz hale gelen taşıtların da bu süreçte satışa çıkardıklarını görüyoruz.

ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Zelzele bölgesinde satışa sunulan taşıtlar ülke genelinin vasati %7 ’sini oluşturmaktadır. Bu taşıtların yarısı 2. el araba satıcıları yarısı ise sahipleri tarafından münferit satışa sunulmakta. Satışa sunulan taşıtların tamamının gereksinim istikametinde satışa sunulmadığı göz önünde bulundurulduğunda zelzele bölgesinde satışa sunulacak taşıtların piyasayı daha da hareketlendireceği ya da maliyetlerde düşüş tesiri yaratacağını düşünmüyoruz.

İŞTE TÜRKİYE’DE 400 BİN TL ALTINA SATILAN ARABALAR

Geçtiğimiz aralık ayında yayımlanan ÖTV matrah aktüellemesi ile bir ölçü düşüş yaşanmasına karşın mevcut şartlar sonucunda oluşan maliyet düşüşlerinin tesirini kısa müddette yitirebileceğini öngörmekteydik.

ARABA FİYATLARINA 1 AYDA YÜZDE 8 ZAM GELDİ

Döviz kuru maliyet çoğalışlarındaki tanımlayıcı parametrelerin başında geliyor. Döviz kuru sabit izlemesine karşın, artan maliyetler nedeniyle yalnızca son bir ayda sıfır taşıtlara vasati yüzde 6 ile 8 oranında zam gelmiş vaziyette.

Dolayısı ile geldiğimiz noktada en düşük sıfır taşıt değeri yalnızca 3 markanın modeli ile beraber 400.000 TL hududunda.

İçeriği Oyla

Yorum yapın