Anasayfa » Genel » Otomobillerde krom parça kullanmak yasaklanıyor! İşte nedeni

Otomobillerde krom parça kullanmak yasaklanıyor! İşte nedeni

Avrupa Birliği araba yapımında krom kaplama kullanımını menetme kararı aldı.

AutoCar’ın haberine göre, krom kaplamaların menedilmesini öngören yasa 2024 senesinde yürürlüğe girebilir. Araba üreticileri premium malzeme görünümünü vermek için yeni bir malzeme arayışına girecek.

KROM KULLANIMI NEDEN MENEDİLİYOR?

Yasağın sağlık meseleleri sebebiyle alındığı bilindi. Krom kaplama operasyonu sırasında havaya salınan emisyonların akciğer kanserinin gelişimine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Raporda bu emisyonların dizelden 500 kat daha zehirli olduğu Doğrultusunda.

Hasarlı emisyonu eksiltmek için başka kimyevi duman bastırıcıların kullanması gündemdeydi ancak bunlar da yüksek derecede toksik maddeler kapsadığı için sağlık mevzusunda yeniden hasarları olacaktı.

KROM YALNIZCA TAŞITLARDA KULLANILMIYOR

Krom kaplama yalnızca arabalarda değil mutfak, aydınlatma, banyo gibi bir hayli günlük yaşamımızda kullandığımız eşyada kullanılıyor.

Renault’nun baş tasarımcısı Gilles Vidal’e göre, etraf arkadaşı malzemeler kroma seçenek olabilir. Tecrübeli tasarımcı Fransız markanın arabalarında arduvaz ve mantar kaplamaların yanı gizeme %60 oranında geri dönüştürülmüş alkantara kullandığını vurguladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın