Anasayfa » Rehber » Rahibeler Neden Evlenmez? (Net Cevap)

Rahibeler Neden Evlenmez? (Net Cevap)

Rahibeler neden evlenmez? Sualini insanlar tekerrür tekerrür sormaktan asla usanmıyorlar. Rahibe bir kadın neden evlenmez? Veya evlilik hakkındaki fikri nedir? Çok sık merak edilen mevzulardan bir tanesidir. Rahibeler, ‘ ’Mesih ’in Gelini ’ ’ olarak kendini tanıtırlar ve mistik anlamda bu özümsemeyle yaşamlarına devam ederler. Peki bütün anlamıyla rahibeler neden evlenmez? İşte sizlere pratik anlamda rahibelerin neden evlenmediğinin hakikatleri…

Yalnızca rahibeler değil Katolik rahipler, din kardeşleri veya rahipler, rahibeler iki pratik sebepten dolayı evlenmekten çekinirler. Evlilik mevzusunda katı olmasalar da evlenmek istememelerinin nedeni 2 değişik pratiğe katlanır. Kendi yaşamlarını din kardeşliği üzerine yoğunlaştıran rahipler ve rahibelerinin neden evlenmek istemediği altta yanıtlandırıldı!

Rahibeler neden evlenmez?

Rahibeler Neden Evlenmez?

Rahibeler için Yaradan aşkı olabildiğince yüksektir. Yaşamları süresince yapacakları ve yapmak istedikleri her şey Yaradan ’ya yapacağı şeylerden çok daha az kıymetsizdir. Sahip oldukları, sahip olabilecekleri her şeyi Yaradan ’yla ilişkilendirirler. Yaradan ’dan bir hediye olarak kabul ettikleri tüm her şeyi ona hediye olarak geri verirler. Bu da onlar için romantikleşmeyi ve cinsel aşktan bırakmayı doğurur.

Aynı zamanda bir rahibe evlenerek kendisinin özgürlüğünün kısıtlanacağını düşünür. Yaradan ’ya iman ederek, Yaradan ’ya saygı dinleyerek ve sevgi besleyerek, kendilerinin daha huzurlu bir hayata sahip olduklarını dile getirirler. Yaradan sevgisi bir yana kendi hemcinslerine de büyük miktarda her mevzu da takviye etmeyi, takviyeleşmeyi hoşlanırlar. Tamamen özgürlük, özgür bir hayata kavuşmak rahibeler için evlilik yolundan geçmez aksine Yaradan ’ya olan bağlılıkları kendilerini yaşamda bağımsız hale getirir.

Rahibeler Neden Evlenmiyor?

Bu suale verebilecek yanıt rakamı reeline bakılırsa birden fazladır. Yukarıyada da anlatıldığı gibi rahibeler, yaradana olan inançları yüksek seviyede yaşarlar. Rahibe olacakları günden itibaren bekaret andı ederler ve Hz. İsa için yaşamayı tercih etirler. Bir rahibe öbür rahibelerle beraber kapalı bir toplulukta yaşamayı seçim eder. Bu da onların evlenmek istemediği anlamına kazanç.

Katolik rahibelerinde yeni bir acemi rahibe gruba katıldığında Mesih ’e olan bütün bağlılığını gösterebilmek için alyans verilir. Bu alyansı takmak istemeyen rahibeler tarikatı terk ederek, gruptan parçalarlar. Rahibeler için namus, fakirlik ve itaat andı vardır. Temel anlamda Hz. İsa ile konutludurlar ve yaşamlarını bunu sürdürerek devam ettirmekten yana olurlar.

Bir Rahibe Bir Rahiple Evlenebilir Mi?

Rahibeler veya rahipler legal olarak elbette birbirleriyle evlenebilirler. Kuzen olmadıkları sürece ve kanuna uygun görüldüğü sürece ikili arasında konutluluğun hiçbir negatif güzergahı yoktur. Fakat kilise bu mevzuda katı davranacaktır ve kilise kaideleri gereği din adamlarından biriyle evlenmeniz yasaktır. Aynı zamanda din adamlarından birisi rastgele biriyle evlilik yaşayamaz.

Rahip misyonundan atılsa, kovulsa veya istifa etse dahi rahip olarak kalmaya devam eder. O her zaman rahip statüsünde misyon görür. Uygulama yapması yasak olsa dahi rahiplerin laikleştirilmesi onun rahip olmasına mani değildir.

Rehber kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın