Anasayfa » Genel » Türkiye’de elektrikli araç satışları yüzde 172 arttı

Türkiye’de elektrikli araç satışları yüzde 172 arttı

PwC ’nin strateji danışmanlığı grubu Strategy& tarafından yayımlanan bir rapora göre dünya çapında pilli elektrikli taşıtlara olan alaka çoğalmaya devam ediyor. Elektrikli taşıt satışları dünya çapında 2023’de senelik olarak yüzde 70 çoğalırken, Türkiye’de ise bu çoğalış yüzde 172 olarak asıllaştı.

Türkiye'de elektrikli araç satışları yüzde 172 arttı

TÜRKİYE’DE 7 BİN 743 ADET ELEKTRİKLİ TAŞIT SATILDI

Strategy& Türkiye Lideri Kağan Karamanoğlu tarafında verilen bilgilere göre Türkiye’de 2023 genelinde 7 bin 743 adet pilli elektrikli taşıt satıldı. Ölçünün az gözükmesine karşın çoğalıştaki ivmeye dikkat toplayan Karamanoğlu “Ölçü az görülse de Türkiye ’de satışlarda bir evvelki seneye göre yüzde 172 çoğalış kaydolundu. Makbuzlu hibrit taşıt satışları PHEV ise senelik bazda yüzde 15 çoğalarak 1.000 adede erişti. Türkiye ’de hibrit vasıtalar HEV sene süresince elektrikli vasıtalar içinde en büyük hisseye sahip olmaya devam etti ve toplam pazarın yüzde 8 ’ini oluşturdu” açıklamasını yaptı. 

Kuruluştan yapılan açıklamalar ise altta bulunuyor:

Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere

En büyük beş Avrupa pazarındaki pilli elektrikli taşıt satışları, 2023 senesinin dördüncü çeyreğinde bir evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle %39 arkasıydı. 2023 seneyi genelinde ise, en büyük beş BEV pazarındaki pilli elektrikli taşıt satışları, bir evvelki seneye göre %28 arkasıydı. İngiltere, %40 oranında senelik çoğalışla azami çoğalışın görüldüğü ülke oldu.

Bu yükselişte Almanya ve İngiltere başı çekti. Azami pilli elektrikli taşıt gelişmesi, 2023 senesinin başında devlet teşviklerindeki eksilmeden sakınmak isteyen harcayıcıların satın alma için seri ettiği Almanya ’da kaydolundu. Almanya ’da satışlar, 2023 senesinin dördüncü çeyreğinde evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle %66 arkasıydı. Aynı yarıyılda, İngiltere pilli elektrikli taşıt pazarı da %40 gelişerek son zamanlardaki kayda değer yükselişini sürdürdü.

Öteki Avrupa pazarları +5

Araştırılan öteki Avrupa pazarlarında, pilli elektrikli taşıt satışları sarih ara en çok İsveç ve Norveç ’te arkasıydı. Satışlar, 2023 senesinin dördüncü çeyreğinde bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre İsveç ’te %84 oranında çoğalırken, Norveç ’te bu oran %76 oldu. Ayrıca İsveç, öteki Avrupa pazarları grubunda 2023 seneyi genelinde %66 ile azami çoğalış oranına erişti. 

Türkiye

Türkiye ’de 2023 seneyi genelinde, pilli elektrikli taşıt satışları bir evvelki seneye göre %172 çoğalarak 7.743 adede erişti. Makbuzlu hibrit taşıt satışları PHEV 2023 senesinde senelik bazda %15 çoğalarak 1.000 adede erişti. Toplam pazarın %8 ’ini oluşturan hibrit vasıtalar HEV ise, sene süresince elektrikli vasıtalar içinde en büyük hisseye sahip olmaya devam etti.

Amerika Birleşik Devletleri

Satışların, 2023 senesinin dördüncü çeyreğinde bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre neredeyse ikiye dayandığı %92 çoğalış Amerika Birleşik Devletleri ’de, pilli elektrikli taşıt pazarı gelişmeye devam ediyor. 2023 seneyi; devlet teşvikleri, yeni ve cazip muhtelif modeller ve büyüyen şarj altyapısı ile desteklenen Amerika Birleşik Devletleri pilli elektrikli taşıt pazarı için çok zaferli bir sene oldu. 2023 senesinde Amerika Birleşik Devletleri, inceleme edilen tüm pazarlar arasında pilli elektrikli taşıt satışlarında %88 ile azami çoğalışı kaydoldu. Alıcıların zorlayıcı ekonomik etraflarda kemer sıkması sebebiyle, Amerika Birleşik Devletleri ’de efor aktarım mekanizması satışlarının 2023 senesinde %8 eksildiği düşünülürse bu yükseliş daha da etkileyici.

Çin 

2023 senesindeki toplam elektrikli taşıt satışları pilli, makbuzlu ve hibrit elektrikli taşıt satışları toplamı bir evvelki seneye göre %87 çoğalarak, araştırılan pazarlarlar arasında öteki pazarlara büyük bir farkla azami çoğalışı gösterdi.

Japonya

Japonya ’nın elektrikli taşıt pazarının neredeyse tamamı, hibrit taşıt satışlarının kontrolü altında bulunuyor. 2023 genelinde bir milyondan fazla hibrit taşıt satılırken, satılan pilli elektrikli taşıtların rakamı sadece 32.000 adet oldu.

Güney Kore

Güney Kore ’deki pilli elektrikli taşıt satışları, 2023 ’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki senenin aynı yarıyılına göre %42 arkasıydı. Pilli elektrikli taşıt pazarındaki bu yükseliş, 2023 senesinin geneline ait sayılarda daha apaçık bir biçimde gözlemlendi. 2023 senesinde pilli elektrikli taşıt satışlarında, bir evvelki seneye göre %62 çoğalış oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın