Anasayfa » Genel » Resmi Gazete’de yayımlandı! Araç muayenesinde yeni dönem başladı

Resmi Gazete’de yayımlandı! Araç muayenesinde yeni dönem başladı

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşıt Tetkik İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Taşıt Tetkiki Hakkında İdaremelik’te Farklılık Yapılmasına Dair İdaremelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Bakanlık, ülkedeki taşıt sahiplerine etraf arkadaşı hizmet sunmak için taşıt tetkik raporlarını dijital etrafa taşıyor. İdaremelikte yapılan farklılıkla beraber TÜVTÜRK tarafından işletilen taşıt tetkik istasyonlarında artık taşıt tetkik raporları dijital olarak da verilecek. Bu uygulama sayesinde kağıt tüketiminin eksiltilerek etrafsal tesirin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

E-DEVLET KAPISI VASITALARIM SEKMESİNDEN ULAŞILABİLECEK

TÜVTÜRK tarafından işletilen istasyonlarda taşıt tetkik sürecinin sonunda verilen raporlar, taşıt sahiplerine kısa ileti veya e-posta yoluyla sevk edilecek. Ayrıca taşıt sahipleri bu raporun özetine e-Devlet Kapısı’ndaki “Vasıtalarım” sekmesinden de erişebilecek.

Öteki taraftan, taşıt tetkiklerinin geçerliliği mevzusunda teftişle yetkili kolluk güçleri, dijital etrafa taşınan bu tetkik raporlarıyla taşıt tetkik teftişlerinde fiziki rapora lüzum olmadan uzaktan daha süratli ve faal teftişler yapabilecek.

İçeriği Oyla

Yorum yapın