Anasayfa » Genel » Rüyada evliya görmek ne anlama gelir?

Rüyada evliya görmek ne anlama gelir?

Bir kimse, rüyasında evliya veliler-dostlar-Allah dostla­rı ve Allah’ın salih kullarından bir zatı görse, hayır ve be­rekete ereceğine işarettir. Rüyada evliyalardan, Allah dostlarından birini görmek, müjdeye, hayır ve verime kavuşmaya, hidayete, Peygamberimiz’in s.a.s. hoş hal ve tavırlarına uymaya, dinde güce, fobiden emin olmaya, üzün­tü ve efkârdan kurtulmaya işâret eder. Rüyada yaşayan sâlihlerden birini görmek, onun yolunda olmaya, onun alınyazısına para­lel bir hayat sürmeye işârettir. Evliya kelimesi, veli kelimesinin ço­ğuludur. Veliler, Allah’ın ermiş kulları, Allah’ın dostları, Allah’ı sevenler ve Allah’ın sevgisine erenler demek anlamındadır. İşte bu muhterem zatlardan bir zatı rüyada gören şahıs, gönül sofası­na ereceğine bir işaret almış demek olur biçiminde deyim edilir. Rüyasında evliyadan bir zatın kendisine bir şeyler verdiği­ni gören kimse, rahmet ve verime ereceğine ve helal ve pak bir rızka kavuşacağına işaret almış demek olur şek­linde deyim olunur. Rüyasında evliya görmek, sıkıntıdan, yeis ve efkârdan kurtulmaya ve rüya sahibinin pürüzlü, karmaşık işlerinin düzeleceğine işarettir biçiminde yorumlanır. Rüyasında gördüğü evliyayı güler suratla görmek, yukarıyadaki yorumlara işaretle deyim olunur. Ancak gördüğü evliyayı asık ve efkârlı suratla görmek, bu yapılan pozitif yorumun tersiyle yorumlanır denmiştir. Meşhur bir Veliyi rüyada güler bir halde görmek, dünya ve âhiret saâdetine ve hayırla­rın kabulüne işâret eder. Evliyanın kendisine bir şey verdiğini gör­mek, helal ve pak rızka, rahmet ve verime işârettir. Rüyada evliyanın dostu ve yakını olduğunu görmek Hakka yakınlığa; evliyaya düşman oldu­ğunu görmek Allah Teala’mn gazasını gerektire­cek büyük bir günâh operasyona tehlikesine işârettir. Rüyada evliyanın dedikodusunu yapmak iman tehlikesine işâret eder. Rüyada sâlih kulların sofrasında ya da meclisinde oturmak iyilerden olmaya ve İlâhî lütuf ve ihsana işârettir. Rüyada can vermiş bazı sâlihlerin bir kentte sağ olduklarını görmek, ora ulusunun ulaşacağı bolluk ve sevince, idareyici ve öteki insanlar­dan görecekleri iyi tavra işârettir. Bir velinin eteğine tutunup onunla yürüdüğünü görmek, sünnet üzere amel etmeye ve sonucun hoşluğuna işâret eder.

Değişik bir rüya yorumcuya göre;

Rüya deyimleri rüyada görülen her mevzu için yapılmamakla beraber rüyada olağanüstü gidişatların görülmesi de rüya deyiminin yapılması gereken mevzular olarak bilinmektedir. Rüyada evliya görmek rüyayı gören bireyin reel hayatta neye dikkat etmesi gerektiğini işaret etmektedir. Rüyada evliya görmek ve rüyada evliya görmenin ne anlama geldiği hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Rüya deyimleri açısından sahih rüyalar olarak nitelendirilen evliya görmek veya ermiş görmek anlamı ve ehemmiyeti olan deyim edilmesi gereken herkesle paylaşamamanın Doğru kabul edildiği rüyalar arasında bulunmaktadır. 

İçeriği Oyla

Yorum yapın