Anasayfa » İlaç Rehberi » Rytmonorm

Rytmonorm

Rynset nedir ne için kullanılır, Rynset nasıl kullanılır, Rynset ’in saklanması, Rynset ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Rynset’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Şurup

Setirizin 2HCl

Ambalaj:

 5 mg/5 mLx200 mL.

Endikasyon:

 Mevsimsel alerjik rinit saman nezlesi, sene boyu süren alerjik rinit pereniyal alerjik rinit, akut kronik ürtiker ve anjioödem,fiziksel faktörlere bağlı ürtiker dermografizm, alerjik konjonktivit, atopik egzama gibi alerjik dermatozlar ve prüritte endikedir.

Kontrendikasyon:

 Cetirizine karşı duyarlı olan bireylerde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Vasıta ve riskli makine kullananlarda önerilen dozlar aşılmamalıdır. Üşengeçlik yapabileceği düşünülerek ihtiyatlı olunmalıdır. Hamile ve emziren bayanlarda kullanım güvenirliği ispatlanmamıştır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanacak doz yarıya indirilmelidir.

Yan Tesirleri:

 Psikomotor işlevlerle alakalı nesnel testlerdesetirizinle raslanan sedasyon sıklığının plasebo daki kadar olduğu anlaşılmıştır. Ender olarak fazla duyarlılık, baş sızısı, uyku hali, ajitasyon,ağız kuruluğu ve gastrointestinal yakınmalar gibi hafif ve geçici yan tesirler bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 İçkiyle beraber ve öbür sedatiflerle aynı zamanda kullanılmaz.

Doz Teklifi:

 Yemeklerden bağımsız olarak, hastanın gereksindiği zamanlarda verilir. Akşam yemeklerinde alınması önerilmektedir. Saman nezlesinde genellikle 3-6 haftalık bir rehabilitasyon yeterlidir. Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklara günde tek doz 10 mg 2 ölçek. 6-11 yaş çocuklara günde tek doz 5 ile 10 mg, 2-5 yaş çocuklara başlangıç olarak günde tek doz 2.5 mg yarım ölçek;gerektiğinde 5 mg ye çıkılabilir. 12 ay 2 yaş çocuklara günde tek doz 2.5 mg;gerektiğinde doz 12 saat ara ile 2.5 mg olmak üzere toplam 5 mg/gün’e çıkılabilir. 6 ay 12 ay çocuklara günde tek doz 2.5 mg. Yaşlılarda günde tek doz 5 mg ile başlanmalı, gerektiğinde günde 10 mg doza çıkılabilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın