Anasayfa » Genel » Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır: “Togg bu hafta satışa çıkıyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır: “Togg bu hafta satışa çıkıyor”

Kacır, Türkiye’nin bugün bölgesinin parlayan yapım üssü haline geldiğini belirterek, “Bugün Türkiye otomotivde Avrupa’nın dördüncü, dünyanın 14. büyük üreticisi oldu. Şimdi önümüzde büyük bir fırsat penceresi var. Bu hafta Allah’ın izniyle Türkiye’nin otomobili Togg satışa çıkıyor olacak. Önümüzdeki günlerde Togg ulusumuzla buluşuyor olacak.” dedi.

Kacır, MÜSİAD Genel Merkez binasında hakikatleştirilen Genç MÜSİAD’ın 15. Sıradan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ülkenin büyük bir trajediyle gayret ettiğini, yaraların hep birlikte sarılacağını söyledi.

İlk andan itibaren devletin had safhada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde görülmemiş bir çabayı ortaya koyduğunu aktaran Kacır, “Allah’ın izniyle, allahın izniyle biz bu şehirleri yine inşa edecek, yine ihya edecek ve daha güçlü bir geleceğe taşıyacak bir inanca ve iddiaya sahibiz.” diye konuştu.

ZELZELE YARDIMLARI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yeniden ilk andan itibaren lüzum dinlenen tüm malzemelerin, ekipmanın, donanımın bölgeye tedarik edilmesi, bütün ayni dayanakların en faal biçimde dağıtılmasına müteveccih lojistik sistemin oluşturulması, Konutum Yuvan Olsun gibi dijital kampanyaların geniş biçimde başlatılması, şimdi de yine bu bölgede yapım çalışmalarının süratle başlaması için büyük bir çaba gösterdiklerini dile getiren Kacır, şunları kaydetti:

“Bu şehirler özellikle son 10-15 senelik yarıyılda bölgenin parlayan yıldızı haline gelmiş şehirler. Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman ve öbür tüm şehitlerimiz son yarıyılda büyük bir hamle içerisinde. Biz asla bu şehirlerimizi yalnız bırakamaz, asla onları gözden çıkaramayız. Yalnızca Kahramanmaraş’ta 2015’te sanayinin ekonominin içindeki payı yüzde 40 iken, bu payı son 6-7 sene içerisinde yüzde 51’e çıkarmayı başarmışız ve daha gidecek çok yolumuz var. Allahın İzniyle bütün bu yolculukta başta MÜSİAD olmak üzere tüm sivil toplum paydaşlarımızla el ele verecek ve bölgenin yine ayağa kalkabilmesi için tüm olanaklarımızı seferber ediyor olacağız.”

Kacır, bu bölgenin Türkiye’nin imaline, yapım eforuna son yarıyılda ehemmiyetli katkılar verdiğini, bunun da süreceğini dile getirdi.

TOGG BU HAFTA SATIŞA ÇIKIYOR

Türkiye’nin büyük bir atılım, hücum içinde olduğunu dile getiren Kacır, “Türkiye bugün bölgesinin parlayan yapım üssü haline gelmiş gidişatta. Bugün Türkiye otomotivde Avrupa’nın dördüncü, dünyanın 14. büyük üreticisi oldu. Şimdi önümüzde büyük bir fırsat penceresi var. Bu hafta Allah’ın izniyle Türkiye’nin otomobili Togg satışa çıkıyor olacak. Önümüzdeki günlerde Togg ulusumuzla buluşuyor olacak. Togg’la birlikte yeni bir yolculuğa çıkacağız. Bu yalnızca bir markanın, bir işletmenin yolculuğu değil, bu yalnızca bir otomobil yolculuğu da değil, bu mobilite ekosisteminde yükselen yıldız olma iddiası taşıyan Türkiye’nin yolculuğu olacak.” yorumunu yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır:

“Bu yüksek teknolojide yalnızca korunma sanayisinde değil, tüm sivil alanlarda küresel liderliğe oynayan Türkiye’nin yolculuğu olacak.” ifadesini kullanan Kacır laflarını şöyle sürdürdü:

“Togg yalnızca dünyanın en başarılı elektrikli otomobil markalarından bkocaman olmayacak, beraberinde çok sayıda teknoloji teşebbüsünün doğmasına vesile oluyor olacak. Togg’un özerk sürüş yazılımlarını, Togg’un elektrikli taşıt yazılım ve teçhizatlarını yeniden bu ülkenin ulusal firmaları geliştiriyor ve rekabetçi biçimde dünya pazarlarına bu teknolojileri ihraç ediyor olacak. Biz tarih boyunca iddia sahibi olmuş bir ülkeyiz. Tarih boyunca iddiasının artta dimdik durmuş bir halkız ve son 20 senede kazana geldiğimiz bu iddiadan Allah’ın izniyle asla bırakmayacağız.”

Kacır, Türkiye’nin öbür alanlardaki başarılarını da anlatarak tüm sektörlerde büyük bir atılım ve hücum içinde olunduğunu söyledi.

Türkiye’nin korunma sanayisindeki çalışmalarına da değinen Kacır, “Cumhuriyetimiz 100 yaşına adım attı. Biz bu Cumhuriyeti bütün bağımsızlık iddiasıyla kurduk ve bu iddiamızdan Allah’ın izniyle asla bırakmayacağız. İşte korunma sanayi bu iddianın altındaki ehemmiyetli damgalardan bkocamandır. Ama biliyoruz ki yalnızca korunma sanayisi değil, tüm alanlarda, kritik teknolojilerde bütün bağımsızlığı reelleştirmek, bu iddiaya sahip olmaya devam etmek için salt bir ön şarttır.” biçiminde konuştu.

Kacır, tüm öbür sektörlerde de benzer başarı hikayelerini çoğaltabilmek için daha fazla gayet göstereceklerini ifade ederek, 2030’a kadar ülkede en az 100 bin teknoloji geliştiren yeni firma kurulmasına vesile olmak için çaba göstereceklerini vurguladı.

Milyar dolar kıymeti aşan teknoloji teşebbüslerinin sayısını 7 sene içerisinde 100’e çıkaracaklarını dile getiren Kacır, “Artık önümüzdeki iki ay Türkiye için bir tercih yarıyılı. 14 Mayıs 2023’te ulusumuz hep birlikte sandık başına gidecek. Tabii 14 Mayıs çok anlamlı bir tarih. Türk demokrasi tarihi için hepimizin belleklerinde kazınmış, çocuk yaştan itibaren hepimizin bildiği bir tarih.

Allahın İzniyle bu tarihe yakışır biçimde Türkiye’yi Türkiye Asrı yolculuğunda yoluna güçlü biçimde devam eden bir ülke kılmak ismine hep birlikte üzerimize düşeni en iyi, en güçlü biçimde yapacağımıza vicdandan inandığımı ifade etmek istiyorum. Bu hoş ülke için, uygarlığımız için, mazlum halklar için hep birlikte daha yapacak çok işimiz var.” ifadeleriyle laflarını bitirdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın