Anasayfa » Genel » Sıfır araç piyasasının tedarik sorunu çözülüyor! İşte fırsat

Sıfır araç piyasasının tedarik sorunu çözülüyor! İşte fırsat

Koronavirüs pandemisinin en negatif tesir sağladığı alanlardan biri de arabanın da içerisinde yer aldığı yapım sektörlerine oldu. Ekonomik anlamda bu sektörleri negatif etkileyen koronavirüs, özellikle de birliktesi getirdiği tedarik zinciri kasvetleri sebebiyle yurttaşların alım eforunu zorlamaya başladı. Öyle ki, artan tedarik kasvetleri, sıfır taşıtların geçtiğimiz sene bekleyenden daha fazla zam almasına neden oldu.

Tedarik kasvetlerinin yarattığı maliyetlerden kaynaklı olarak taşıt almaktan bırakan yurttaşlar, ikinci el taşıt piyasasına yönelirken; birinci el piyasasından taşıt almak isteyen yurttaşlar ‘taşıt yok ’ sözünden bunalmaya başladı. Bu meseleye bir çözüm üretecek olan Çinli araba firmayı Chery, piyasalara müjdeli haberi verdi. Chery ’in Türkiye pazarına da girmek istediği öğreniliyordu. Chery, başta Türkiye olmak üzere tüm sıfır taşıt kasveti sürükleyen ülkelerdeki yurttaşlara müjdeli haberi verdi.

CHERY, YOLLARA DÜŞÜYOR

Sıfır araç piyasasının tedarik sorunu çözülüyor! İşte fırsat

Koronavirüs salgınıyla başlayan yonga krizinin sıfır taşıt tedariğinde oluşturduğu meseleler, özellikle Avrupalı üreticileri etkilemişti. Araba mevzusunda dünyanın ikinci ehemmiyetli bölgesi olan Çin, sıfır taşıt arayanlar için harekete geçti.

2023 senesinde yabancı ülkelere 3 milyon 110 bin taşıt ihraç eden Çin, yüzde 54 ’ü aşan ihracatı ile ilk üçe girmeyi muvaffak oldu. Almanya ’yı geçerek ikinci sıraya yerleşen Çin, her geçen gün araba sektöründe daha çok söz sahibi olmaya başladı. Chery ’den yeni modelin yollara düşmeye hazır olduğuna ait açıklama geldi.

TÜRKİYE PAZARI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Öte yandan Çinli elektrikli araba üreticisi Chery, bir müddettir Türkiye pazarına girmek için de hazırlıklar reelleştiriyordu. Bu kapsamda üç değişik SUV modeli ile pazara girmeye hazırlanan Chery, Türkiye ’deki tedarik kasvetini sona erdirecek müjdeyi verdi.

İlk teslimatları bahar aylarında yapma çözü veren Çinli araba markasının ardından Çin Başkonsolosluğu ’ndan bir açıklama geldi. 4 bine yakın arabanın Şangay ’dan Türkiye ’nin Derince limanına Doğru yola çıktığını duyuran Başkonsolosluk, tedarik kasveti yaşamadan araba almak isteyenlere müjde gibi bir haber vermiş oldu.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın