Anasayfa » Genel » Şimdiye kadar üretilen TOGG sayısı belli oldu!

Şimdiye kadar üretilen TOGG sayısı belli oldu!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, NTV canlı yayınında sualleri cevapladı.

Bakan Kacır, Dünya Bankası ’ndan sağlanan 450 milyon dolarlık kaynağın zelzele bölgesindeki KOBİ ’lere aktarılacağını söyledi. Kacır, bu krediye müracaatların bu ay içerisinde başlayacağı bilgisini verdi.

Açıklamaya göre, KOBİ ’ler 120 bin ile 500 bin lira arasında değişen krediye, iki sene geri ödemesiz ve faizsiz bir biçimde ulaşabilecek.

BİN 500 TOGG ŞU AN YOLLARDA

Bakan Kacır, TOGG’un kaç adet üretildiğine müteveccih suali de cevapladı.

Kacır, “Bin 500 ’e yakın şu anda Türkiye yollarında seyahat etmekte. TOGG, korunma sanayiinde bildiğimiz zafer hikayesinden esin alarak idarenen bir projedir.” dedi.

TOGG’UN SEDAN MODELİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

TOGG’un sedan modeline ait bilgiler de veren Kacır şunları söyledi:

“SUV modeli bir zaman devam edecek. Markanın tasarım idareyicileri var. Makul zamanlarla bu modelleri, tüm markalar gibi TOGG da aktüelleyecektir. Sedan modeli de bekleniyor. Varsayıyorum önümüzdeki senenin sonuna Doğru sedan modeli tanıtılmaya başlanacak. 2025 ’in ilk çeyreğinde de pazara sunulma noktasına gelinmiş olacak.”

Bakan Kacır ’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

”Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak zelzele bölgesinde özellikle iktisadi hayatın canlanması, çarkların yine dönmesi için büyük bir gayret gösteriyoruz.

Büyük bir süratle yeni tanımlanan alanlarda konut inşası devam ederken, bir yandan da yerinde mutasyon projelerine ait Etraf ve Şehircilik Bakanlığımızın çalışmaları sürdürülüyor. Bölgedeki ehemmiyetli bir temenni, ekonomideki çarkların yine hızlanması.

Bu bölge gözardı edebileceğimiz bir bölge değil. Biz tam bu şehirlerimizde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın görev alanındaki tüm enstürmanları en iyi biçimde değerlendirerek, yine imal süreçlerini hızlandırmaya çalışıyoruz.”

KOBİLERE 1,5 MİLYON TL KREDİ İHTİMALİ

”Biz KOBİ ’lerin hamisiyiz. KOBİ ’ler, Türkiye ekonomisinde ehemmiyetli yer yakalıyor. KOBİ ’lerin süratle firma faaliyetlerini sürdürmesi en ehemmiyetli önceliğimiz oldu. İlk adımımız Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bünyesinde acil destek kredisi uygulaması başlatmak oldu. Burada KOBİ ’lerimize 1 milyon liraya kadar, ağır zarar görmüş KOBİ ’lerimizde 1,5 milyon liraya kadar kredi ihtimali sunuyoruz. Bugüne dek 4 bin 434 KOBİ ’miz 1,5 milyar liraya yakın krediye ulaştı, takribî 360 milyon liralık faiz veya kar payını biz üstlendik.”

DÜNYA BANKASI KAYNAKLI KREDİ İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLIYOR

”Dünya Bankası ’ndan 450 milyon dolarlık kaynağı, zelzele bölgesindeki KOBİ ’lerimize yönlendirmek üzere temin ettik. Bu ay içerisinde müracaatları almaya başlayacağız. Çok büyük bir süratle, 120 bin lirayla 500 bin lira arasındaki kaynağı zelzele bölgesindeki KOBİ ’lerimize sunmaya başlayacağız. Burada da iki seneyi geri ödemesiz ve faizsiz biçimde, 36 ay vadeyle geri ödeyecekleri bir kaynağı KOBİ ’lerimize sunacağız.”

“BİN 500 TOGG ŞU AN YOLLARDA”

”Bin 500 ’e yakın şu anda Türkiye yollarında seyahat etmekte. TOGG, korunma sanayiinde bildiğimiz zafer hikayesinden esin alarak idarenen bir projedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız bazı ülkelerde TOGG ’u hediye etti. Dolayısıyla o ülkelerde TOGG görülmeye başlandı. Bunun bir ihracata dönüşmesi için azıcık daha zamana gereksinim var. Ama hedef emin ihracat.

SUV modeli bir zaman devam edecek. Markanın tasarım idareyicileri var. Makul zamanlarla bu modelleri, tüm markalar gibi TOGG da aktüelleyecektir. Sedan modeli de bekleniyor. Varsayıyorum önümüzdeki senenin sonuna Doğru sedan modeli tanıtılmaya başlanacak. 2025 ’in ilk çeyreğinde de pazara sunulma noktasına gelinmiş olacak.”

TÜRKİYE ’NİN UZAY PROGRAMI

”Eğitimler hem Türkiye ’de hem ABD ’de Doğruleşiyor. Türkiye ’de de muhtelif eğitim alt yapılarımız var. Ulusal Uzay Programı bizim için çok ehemmiyetli. Çok Doğrultulu bir programdan bahsediyoruz. Bir yandan uydu teknolojilerinde bir atılım asıllaştıracağız. İMECE ’yi uzaya gönderdik. TÜRKSAT 6A ’yı hazırlıyoruz. Önümüzdeki sene onu da uzaya yollamayı hedefliyoruz. Bu projelerin her biri büyük teknoloji projeleri. Bizim için ilk kalitesinde olan projeler. Bilim insanlarımız, analistlerimiz çok yoğun çalışıyor.

Türkiye ’nin 20 senelik Araştırma Ve Geliştirme ve inovasyon kabilyetleri bize bu eforu veriyor. Ay misyonunu hedeflerken, bu tecrübeye istinaden bu projeleri adreslemiş olduk.

Uluslararası Uzay İstasyonu ’na gidecek ilk uzay astronotlarımız da yalnızca bir turistik seyahate çıkmayacaklar. Bir bilim misyonunu hakikatleştirecekler.”

İçeriği Oyla

Yorum yapın