Anasayfa » Genel » Solana (SOL) nedir?

Solana (SOL) nedir?

Solana SOL misyonu, tüm yüksek sihrime oranlarına sahip ve yüksek frekanslı blok zinciri uygulamalarını desteklemek ve dünyanın finansal sistemlerini demokratikleştirmek olan bir platformdur. Peki, Solana SOL nedir? Ayrıntılar haberimizde…

Solana SOL nedir?

SOLANA SOL NEDİR?

Solana SOL misyonu, tüm yüksek sihrime oranlarına sahip ve yüksek frekanslı blok zinciri uygulamalarını desteklemek ve dünyanın finansal sistemlerini demokratikleştirmek olan bir platformdur. Yapılan açıklamalara göre Solana kullanıcılarına şu özellikleri sunuyor:

Ölçeklenebilirlik: Solana, blok zamanlarını 400 milisaniye olarak gözetirken saniyede 50.000 ’den fazla operasyonu destekleyebilir.

Merkeziyetsizleştirme: Solana Turbine blok dağılma protokolünün kullanılmasıyla platform, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir kalırken binlerce node ’u destekleyebilir.

Pahalı olmayan uygulama: Ağdaki operasyon maliyetlerinin 1 milyon operasyon için 10 Amerika Birleşik Devletleri dolarına mülk olduğu varsayım ediliyor.

Bunlara ek olarak SOL, Solana platformunun kendi kripto para üniteyidir ve muhtelif kullanım vaziyetlerinde kullanılabilir. Misalin, SOL token ’ları staking harekâtlarında kullanılabiliyor. Böylece kullanıcılar bir yandan staking mükâfatları kazanırken bir yandan da paltformda söz sahibi olmuş oluyor.

Ayrıca kullanıcılar, ağdaki kolay token operasyonları ve uslu sözleşme yürütmeleri için ödeme yapmak emeliyle SOL token ’ını kullanabilir. buna ek olarak gelecekte SOL token ’larının yönetişim token ’ı olarak da kullanabileceği ifade ediliyor.

Bunların yanı gizeme Solana, token sahiplerini operasyonları Doğrulamaya teşvik eden delege edilmiş bir Proof-of-Stake fikir birliği algoritması kullanıyor. Yapılan açıklamalara göre Solana ’nın güvenlik tasarımının bir parçası olarak, tüm fiyatlar SOL olarak ödenecek ve yakılarak toplam talep eksilecek. SOL tedarikine müteveccih bu deflasyonist mekanizma, daha fazla token sahibini staking ’e teşvik edecek ve bu da ağ güvenliğinin çoğalmasını sağlayacak.

Öte yandan Solana kendisini, süratli, tehlikesiz ve sansüre mukavemetli bir blok zinciri olarak belirliyor. Yapılan açıklamalara göre küresel olarak Solana ’nın özümsenmesi için gereken sarih altyapı da böylece sağlanmış oluyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın