Anasayfa » İlaç Rehberi » Stilamin

Stilamin

Steocin nedir ne için kullanılır, Steocin nasıl kullanılır, Steocin ’in saklanması, Steocin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Steocin’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Ampul

Salmon kalsitonin

Ambalaj:

 50 IU/2 mLx 6 Ampul

: : 100 IU/2 mLx5 ampul.

Endikasyon:

 Osteoporoz;osteoliz ve/veya osteopeniye bağlı kemik sızıları; kemiğin paget hastalığı osteitis deformans, özellikle kemik sızısı, nörolojik karmaşıklıklar, progresif kemik lezyonlu olgular, bütün olmayan yada yinelenen kırıklar, serum alkali fosfataz ve üriner hidroksiprolin atılımı çoğalışı ile aşikarlaşan çoğalmış kemik mutasyonlu olgular varlığında; hiperkalsemi meme, akciğer ve böbrek karsinomu,miyelom ve değişik malignitelere sekonder vaziyette tümöral osteoliz bağlı; hiperparatiroidizm, immobilizasyon ve D vitamini intoksikasyonları bağlı oluşan kronik olguların faallik sağlanana kadar uzun süreli rehabilitasyonu; nöro distrofik hastalıklar Algodistrofi veya Sudek Hastalığı da denilen ve akut pankreatitte endikedir.

Kontrendikasyon:

 Kalsitonin Karşı öğrenilen fazla duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Uzun süreli kullanımı önerilmez. Hamile bayanlarda yeterli tecrübe yoktur. Anne sütüne geçtiğine dair bazı belirtiler olduğundan rehabilitasyon sırasında emzirme önerilmez. Çocuklarda uzun süreli kullanıma dair yeterli bilgi bulunmadığından, tıbbi açıdan zorunlu görülmedikçe çocuklarda birkaç haftadan fazla uygulanmamalıdır.

Yan Tesirleri:

 Bulantı,baş dönmesi, sıcaklık hissinin eşlik ettiği hafif al basması ve seyrek poliüri ve titremeler görülebilir. Bu tesirler doza bağlı olup, IM veya SC uygulamalardan çok IV uygulamada daha sıktır. Salmon kalsitonin intranazal uygulamalarında daha az yan tesir oluşmaktadır.

İlaç Etkileşimleri:

 Kalsitonin enjeksiyonundan sonra, serum kalsiyum seviyeleri geçici olarak bayağının altına inebilir. Bu gidişat karmaşıklıklara yol açmasa da, kardiyak glikozitlerin dozlarının ayarlanması lüzumlu olabileceğinden, bu cinsten ilaçları beraber alan hastalarda dikkat gerekir.

Doz Teklifi:

 SteocinAmpul: Hiperkalsemik acil krizlerde 10 birim/kilogram hesabıyla IV infüzyon biçiminde en az 6 saat ve kronik hiperkalsemik vaziyetlerde günde 5-10 birim/kilogram hesabıyla SC veya İM olarak uygulanır. Osteoporoz,paget hastalığı, nöro distrofik bozukluklar ve kemik metastazında başlangıçta SC veya IM olarak günde 100 birim ve sürek doz olarak haftada 2-3×100 birim uygulanır. Osteoliza eşlik eden kemik sızısında günde 100-200 birim IV infüzyon biçiminde veya IM veya SC olarak uygulanır.Akut pankreatitte günde 300 birim IV infüzyon biçiminde 6 gün vakitle uygulanır. Sudeck hastalığında günde 100 birim SC veya IM yolla 2-4 hafta vakitle uygulanır.Stejin Nazal Sprey: Günlük Doz 200-400 birimdir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın