Anasayfa » İlaç Rehberi » Stilex

Stilex

Stilamin nedir ne için kullanılır, Stilamin nasıl kullanılır, Stilamin ’in saklanması, Stilamin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Stilamin’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Ampul IV

Somatostatin

Ambalaj:

 250mgx1 liyofilize Ampul ve 1 çözücü Ampul

: : 3 mgx1 liyofilize Ampul ve 1 çözücü ampul.

Endikasyon:

 İntestinal ve pankreas fistüllerinin rehabilitasyonunda,sindirim kanalındaki endokrin urların fazla ölçüde salgı yaptığı vaziyetlerde semptomatik rehabilitasyon olarak, mide/duodenum ülseri,hemorajik gastrit ve özofagus varisi gibi sebeplere bağlı olarak çıkan akut ve şiddetli gastrointestinal kanamalarda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Somatostatine karşı evvelden görülmüş fazla duyarlı vaziyetlerinde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Endoskopiyle Saptanmış ve damar rüptürüne bağlı arteriyel kanamalar cerrahi olarak rehabilitasyon edilmelidir. Hamilelerde ve emziren bayanlarda kullanılmamalı,ayrıca pre ve postnatal yarıyıllar da hastaya verilmemelidir.

Yan Tesirleri:

 Enfüzyonu Başlangıcında görülebilecek bir hipoglisemi vaziyetini, 2-3 saatsonra insülin salgısının inhibe edilmesine bağlı kan şekerinin yükselmesi izler. Bu surattan, enfüzyon sırasında hastaya şeker verilmemelidir.Gerekli vaziyetlerde, düşük dozda insülin uygulanabilir. Somatostatin,öteki gastrointestinal hormonları da inhibe edebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Somatostatin Barbitüratların yattırıcı tesir vaktini uzatabilir ve pantoprazolün faalliğini artırabilir. Glukoz ya da fruktoz kapsayan çözeltiler karıştırılmamalıdır.

Doz Teklifi:

 Özofagus varisleri nden kaynaklanan üst gastrointestinal yoldaki akut kanamalarda 3.5mg/kilogram/saat enfüzyon stilinde verilir. Kanama durduktan sonra yeni bir kanamayı önlemek için 48-72 saat vakitle rehabilitasyona devam edilmelidir. Toplam Rehabilitasyon süresi 120 saat aşmamalıdır. Pankreas operasyonunu izleyen postoperatif karmaşıklıkların profilaktik rehabilitasyonunda,Stilamin,cerrahi teşebbüsün başlangıcında, 250 mg/saat dozunda uygulanır. Rehabilitasyona 5 gün devam edilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın