Anasayfa » İlaç Rehberi » Superheks

Superheks

Spersadex nedir ne için kullanılır, Spersadex nasıl kullanılır, Spersadex ’in saklanması, Spersadex ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Spersadex’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Göz Damlası

Deksametazon

Ambalaj:

 5 mg/5 mL’lik polietilen şişe.

Endikasyon:

 Alerjik Konjonktivit, iltihaplı sivilce rozasea, yüzeysel noktalı keratit, herpes zoster keratiti, irit, siklit; kimyevi madde ve ısı sebebiyle oluşan yanıklar,yabancı cisimlerin yol açtığı göz kapağı ve bulbar konjonktiva yaralanmaları;göz ön segmentinin muhtelif sebeplere bağlı irritasyon ve enfeksiyöz olmayan enflamasyonları, gözyaşı bezi ve gözyaşı kesesi enflamasyonlarında kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Herpetik ve mikotik keratit, göz verem-zü,glokom anamnez, gözün tüm bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonları,deksametazona fazla duyarlılık gidişatlarında kontrendikedir.

Uyarılar:

 Hekim himayeyi altında kullanılmaya başlanmalı ve devam edilmelidir. Hamilelikte gerekli olmadıkça kullanılmamalı,kullanılması kesin lüzumlu görüldüğünde yoğun ve uzun süreli rehabilitasyonlarda sakınılmalıdır. Topikal uygulanan steroidler sistemik dolaşıma geçtiği için, emziren annelerde kullanılmasının gerekli olduğu gidişatlarda emzirmeye ara verilmelidir.

Yan Tesirleri:

 Özellikle Uzun süren rehabilitasyonlarda göz asaplarında harabiyet, glokom, görüş alanı ve görüş duruluğunda eksilme, posterior subkapsüler katarakt yaradılışı gibi yan tesirler ortaya çıkabilir. Seyrek gözde yanma,batma alana gelebilir.

Doz Teklifi:

 Konjunktival kese içine günde 3-5 defa bir damla uygulanır. Akut olgularda saatte bir damla.

İçeriği Oyla

Yorum yapın