Anasayfa » İlaç Rehberi » Synergon

Synergon

Synpitan nedir ne için kullanılır, Synpitan nasıl kullanılır, Synpitan ’in saklanması, Synpitan ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Synpitan’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Forte Ampul

Oksitosin

Ambalaj:

 5 IU/1 mLx3 ampul.

Endikasyon:

 Doğumda primer ve sekonder ağrı zaafı inersia;geciken doğumda ağrıları başlatmak, hamilelik toksikozu ve Rh anlaşmazlığında fetusun hayatı riske girerse suni olarak doğumu başlatmak,fetusun uterus içinde vefatı vaziyetinde hamileliği sonlandırmak, doğum sonrası atonisi ve kanamaları, inkomplet abortus, abortus insipiens ve emziren bayanlarda süt boşaltımını sağlamada endikedir.

Kontrendikasyon:

 Oksitosin Fazla duyarlı şahıslarda, uterusun hipotonik işlev bozukluğunda,uterusun yırtılma ihtimali fazla olduğunda özellikle daha evvel sezaryen operasyonu geçirmiş bayanlarda, total plasenta previa gibi vajinal doğumun kontrendike olduğu gidişatlarda, majör sefalopelvik disproporsiyon, fetusun mülk pozisyonunda, cerrahi teşebbüsün anne ve fetusun lehine olduğu gidişatlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Oksitosin netlikle hekim hakimiyetinde uygulanmalıdır.Ağrı zaafında ve ağır toksemide uzun süreli olarak kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri:

 Fetal Bradikardi, neonatal sarılık, postpartum hemoraji, kardiyak aritmi,fatal afibrinojenemi, bulantı, kusma, prematür ventriküler kontraksiyonlar ve pelvik hematom görüldüğü bildirilmiştir. Fazla dozda kullanılmasınınuterusta hipertonisiteye, spazm ve tetanik kontraksiyonlara hattarüptüre yol açabildiği rapor edilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Oksitosin,sempatomimetik presör aminlerin tesirini artırır. Ağır ve devamlı hipertansiyon hatta serebral damar rüptürü görülebilir.

Doz Teklifi:

 DoğumunBaşlatılması: IV enfüzyon biçiminde verilme-lidir.Devamlı IV enfüzyona saf %5’lik dekstroz solüsyonu ile başlanır,20-30 dakika sonra enfüzyona 1000 mL’lik %5’lik dekstroz solüsyonu ve 10 Synpitan karışımı ile devam edilir. Kontraksiyonlar ve bebeğin kalp sesleri devamlı hakimiyet edilerek 1 dakikada verilen damla rakamı,doğum prosesinin olağan doğuma eş bir halde hakikatleşmesi sağlanacak biçimde ayarlanmalı, fetusta veya annede olağan dışı bir gidişat tespit etildiğinde ilaç hemen kesilmeli, anneye oksijen verilmelidir.İnkomplet Abortus ve Abort In-si-piyens: 500 mL %5’lik dekstroz solüsyonuna 10 IU Synpitan katılarak hazırlanan Solüsyon, dakikada 20-40 damla olarak enfüzyon şeklindeverilir.Doğum Sonrası Kanamaları: 100 mL kan plazma içinde 10-40 IU Synpitan uterus atonisi hakimiyet edecek bir süratle enfüzyon biçiminde verilir veya plasenta geldikten sonra 10 Synp-tanIM uygulanır.Süt Boşaltımı: Galatostazda,mastitis riskini gidermek için 2 IU Synpitan IM uygulanır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın