Anasayfa » İlaç Rehberi » Sulfarhin

Sulfarhin

Sulfarhin nedir ne için kullanılır, Sulfarhin nasıl kullanılır, Sulfarhin ’in saklanması, Sulfarhin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Sulfarhin’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Burun Merhemi

Efedrin HCL 100 mg,nafazolin HCL 3 mg, antazolin 30 mg, klorbutanol 100 mg, mentol 100 mg, ökaliptol 100 mg

Ambalaj:

 12 g’lik özel uçlu tüp.

Endikasyon:

 Akut coryza,saman nezlesi, alerjik rinit, pürülan rinit, sinüzit, burnun mekanik tahrişlerine bağlı kurutlar.

Kontrendikasyon:

 Bileşimdeki maddelerden herhangi birine fazla duyarlılığı olanlarda kullanılmaz. Süt çocukları ve ufak çocuklarda mentole karşı duyarlılık tepkini, glottis spazmı ve kollapsa neden olabileceğinden kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Çok sık ve önerilenden fazla ölçüde ve uzun süreli kullanılmamalıdır. Trisiklik antidepresan ve MAO inhibitörü ilaçlarla beraber kullanımından sakınılmalıdır. Öteki sempatomimetik ilaçlarla beraber kullanıldığında ilave sempatik ihtar olabilir.

Yan Tesirleri:

 Fazla duyarlılığa bağlı kontakt dermatit görülebilir.Bazan burunda geçici kuruluk, karıncalanma ve yanma hissi yapabilir.Çok sık ve/veya uzun süreli kullanımlarda taşifilaksi, rebound konjesyon,hatalılık, flu görme ve kronik rinite neden olabilir.

Doz Teklifi:

 Gşöhrette 2-3 kere burun deliklerine mercimek kadar sürülür. Genellikle 3-5 gşanlık rehabilitasyon süresi yeterlidir. Daha Uzun süreli kullanılmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın