Tanol

Tamoplex nedir ne için kullanılır, Tamoplex nasıl kullanılır, Tamoplex ’in saklanması, Tamoplex ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Tamoplex’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Tamoksifen

Ambalaj:

 10 mgx30 ve 250 tablet.

Endikasyon:

 Tamoksifen nonsteroidal bir antiöstrojenler. Meme kanserinin gevşetici rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Duyarlı Bireylerde ve kumarin tipi antikoagülan rehabilitasyon alan veya derin ven trombozu ve pulmoner emboli anamnezi olan hastalarda da kontrendikedir.

Uyarılar:

 Lökopeni ve trombositopeni görülen hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Pıhtılaşma sebebiyle damar tıkanmasını hazırlayıcı etkeni olan hastalarda tamoksifen kullanırken dikkatli olunmalıdır. Tamoksifen hamilelikte kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri:

 Bulantıya da kusma, ateş basması, trombositopeni, bitkinlik, lökopeni,isilik, vajinal akıntı, kilo alma, tromboflebit, kırıklık, kanda kalsiyum aşırılığı, vajinal kanama, baş dönmesi ve anormal derecede karaciğer işlev testleri, baş sızısı, vulva kaşıntısı ve bunalım da görülmüştür.

İlaç Etkileşimleri:

 Tamoksifenin karaciğerde ufalanması sebebiyle değişik ilaçlarla karşılıklı etkileşimleri dikkate alınmalıdır.Kumarin tipi antikoagülanlarla kombine kullanıldığında antikoagülan tesir keskin bir çoğalış alana gelir.

Doz Teklifi:

 Önerilen başlangıç dozu günde 2 defa 10 mg’dir. Biray içinde terapötik cevap alınamazsa dozaj günde 2 defa 20 mg’ye kadar çıkarılmalıdır. Rehabilitasyona cevap 4-10 hafta içinde görülür.

İçeriği Oyla

Yorum yapın