Anasayfa » Genel » Turşu Aşı Çorbası tarifi! Turşudan çorba olur mu demeyin! Eşsiz erik pestili tadını veriyor!

Turşu Aşı Çorbası tarifi! Turşudan çorba olur mu demeyin! Eşsiz erik pestili tadını veriyor!

Turşudan çorba olur mu demeyin. Akşam yemeklerinde sanki ana yemek gibi servis edilen ve Bitlis yöresinde mutfaklardaki yerini her zaman gözeten turşu aşı çorbasının eşsiz tadına varmak isteyenler için turşu aşı çorbası tarifini araştırdık. Çorba repertuarınızda kesinlikle yer vermeniz gereken turşu aşı çorbası nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir?

TURŞUDAN ÇORBA MI OLUR DEMEYİN!

Turşu çorbası tarifinde en ehemmiyetli ayrıntı erik pestilidir. Çünkü çorbanın enfes tadına kavuşması için erik pestilinin Turşu aşı çorbasına belirli katılması gerekiyor. Bitlis yöresinde erik pestinin varlığı bu çorba için olsa gerek.

Akşam yemeklerinde servis edebileceğiniz dahası kolayca hazırlayabileceğiniz turşu aşı çorbasının imali en fazla 30 dakika sürüyor. Sonrasında dumanı üstünde turşu aşı çorbası ile bu eşsiz tadın zevkine varmak size kalıyor. Hadi gelin turşudan çorba mı olur diyenlere inat turşu aşı çorbasının kolay tarifine geçelim.

Halim Aşı | Yemek Tarifleri

TURŞU AŞI ÇORBASI TARİFİ!
1 çorba kasesi aşurelik buğday
Yarım kilo taze fasulye
Yarım çorba kasesi nohut
Yarım kilogram kemikli et
3 çorba kaşığı ekşi pestilerik pestili
Tuz
3 lt su

TURŞU AŞI ÇORBASI İMALİ…

Bitlis yöresine ait ananesel bir yemektir. Erik pestilini İstanbul Fatih ’te bayanlar pazarından temin edebilirsiniz. Aşurelik buğday, nohut, yeşil fasulye ve eti suyunu da ilave ederek düdüklü tencerede 1 saat pişiriyoruz. Piştikten sonra tuzu ve ekşisine ilave ediyoruz. Koyuluğu ne çorba gibi duru ne de çok koyu olacak şimdiden afiyet olsun.

İçeriği Oyla

Yorum yapın