Anasayfa » Sağlık » Vardiyalı Çalışanlarda Sık Görülüyor

Vardiyalı Çalışanlarda Sık Görülüyor

Cinsel yolla berişen hastalıklar virüs, bakteri ve asalaklardan kaynaklanıyor ve HPV, Siğil, Uçuk, HIV AİDS, Hepatit B, C, Bel Soğukluğu, Frengi gibi hastalıklar yalnızca cinsel yolla berişmiyor. Kan ve deri temasından, başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, ıslak yüzeylerden şahıstan şahsa geçebiliyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı; virüs kaynaklı HPV, Siğil, Uçuk, AIDS, Hepatit B ve C ’ye bir hekimin cinsel yolla berişen hastalık teşhisi koyabileceğine, bunların kan ve deri temasından da geçebileceğine dikkat sürüklüyor. Cinsel yaşamı olan herkesin, hastalıklardan korunma usullerini bilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Virüs Kaynaklı Cinsel Yolla ve Bu Yol Dışında Bulaşabilen Hastalıklar

Op. Dr. Serhat Partalcı; Hepatit Sarılık ve Siğil HPV virüslerinin çok süratli bir biçimde beriştiğini, bazen cinsel temas olmasa bile, ten çatlaklarından, hasta bkocamanın kullandığı tırnak makası, diş fırçası, jilet gibi hijyenik kullanım mahsullerinden, hamam, sauna gibi ıslak yüzeylerden ve bütün sterilize edilememiş cerrahi, diş ve hırpalama aletlerinden, manikür pedikür operasyonundan rahatlıkla bulaşabileceğini söylüyor. HIV AIDS virüsü, ve frengi mikrobunun kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında, kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklar olduğunu, berişmede hakimiyetsiz kan naklinin, sterilize olmayan enjektör ve iğnelerin, kesici ve delici aletlerinin de rol oynadığını dile getiriyor.

Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Op. Dr. Serhat Partalcı; rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonlarını oluşturan bakteri kaynaklı hastalıklardan bel soğukluğu, frengi, klamidya’nın kısırlık sebeplerinden olduğunu dikkat topluyor. Akıntı, ağrılı ve sık idrar çıkma, kasık içindeki uzuvlarda ya da karında ağrı, vajinal bölgede yanma ve batma hissi, kadının dış genital bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı, eklem ağrısı, boğaz ağrısı görülebildiğini belirtiyor. Bu belirtileri yaşayan bireylerin lüzumlu testler için hekime başvurmasının erken teşhis için ehemmiyetli olduğunu dikkat topluyor. Asalak kaynaklı olan kan emerek yaşamını sürdüren kasık ve kıl bitinin cinsel temas ile bulaşabileceği gibi başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, yatak örtüsünden geçebileceğine dikkat sürüklüyor. Özel ilaç ve şampuanlarla rehabilitasyon edildiğini söylüyor.

Cinsel yolla berişen hastalıkların hangileri anneden bebeğine bulaşabiliyor?

HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz frengi, gonore bel soğukluğu, herpes uçuk ve klamidya ismi verilen hastalıklar gebelik vaktince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabiliyor.

Alınacak temkinler neler?

Op. Dr. Serhat Partalcı; tek eşli yada partnerli bir yaşam seçim edilmeli, yeni birlikteliklerde karşı tarafın bu mevzuda denetlenmesi, yeni bir cinsel ilişkide ise kondom kullanılmasını öneriyor ve bunun bütün bir koruma sağlamayacağına sözlerine ilave ediyor. Hastalık berişen bireylerin cinsel ilişkide bulunduğu bireyleri uyarması, hem kendisinin hemde karşı tarafın rehabilitasyonunu sağlaması gerektiğinin altını çiziyor.

Konutlarda ise değişik bireylerin aşılanarak korunmasını, hastalık taşıyan bireylerin hijyenik mahsullerini Makas, jilet, diş pakliği aletleri atmasını veya her kullanımdan sonra dezenfekte etmesini öneren Dr. Partalcı, bu mahsullerin minik çocukların ulaşabileceği yerlerde, banyoda saklanmamasını, kilitli bir yerde yakalanmasının gerektiğini söylüyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın