Anasayfa » İlaç Rehberi » Vegabon

Vegabon

Vendal Retard nedir ne için kullanılır, Vendal Retard nasıl kullanılır, Vendal Retard ’in saklanması, Vendal Retard ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Vendal Retard’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Film Tablet

Ambalaj: 10 mg x 30 Tablet

: : 30 mgx30 Tablet

: : 60 mgx30 Tablet

: : 100 mgx20 tablet.

Endikasyon:

MorfinHCl, uzun süren ve şiddeti sebebiyle narkotik olmayan analjeziklerle rehabilitasyon edilemeyen postoperatif sızılar, kanser sızıları gibi endikasyonlarda kullanılır.

Kontrendikasyon:

Solunum sistemi bunalımı, obstrüktif solunum yolu hastalıkları ve solunum ile ilintili hastalıkları astım gibi olgularda uygulanmamalıdır. İlaç bağımlılığı olan veya bu istikamette meyli olan olgularda uygulanmaz. Faal maddeye ve değişik narkotikanaljeziklere duyarlığı olduğu öğrenilen olgulardan kontrendikedir.Prostat gelişmelerinde kullanılmaz, bütün blok oluşturabileceği için mesane duvarı yırtılmalarına neden olabilir. Saralarda, bebeklerde, kafa içi tazyikinin yüksek olduğu vaziyetlerde, böbrek üstü bezi disfonksiyonlarında kullanılmamalıdır. Akut karaciğer yetmezliği veya karaciğerde işlev kaybıyla beraber olan olgularda, hamilelerde, emzirenlerde,bebeklerde, preoperatif yatıştırıcı olarak uygulanmaz. Safra kesesi ve üriner sistem koliklerinde ilk tercih olarak kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

Morfin HCl, yalnızca hekim hakimiyeti altında uygulanabilir. Bunun en ehemmiyetli sebepleri, sık aralıklarla ve uzun süreli alımlarda bağımlılık oluşturma potansiyelinin yaradılışı yan tesirlerde karşılaşılabilen risklerdir.

Yan Tesirleri:

Rehabilitasyon başlangıcında mide bulantısı ve kusma görülebilir.Gerekmesi halinde bir antiemetik kullanımında mahzur yoktur. Ayrıca bitkinlik, bunalım hali veya etrafa kayıtsızlık,kabızlık bu gidişatta aralıksız lifli besinler verilmesi veya laksatifler uygulanabilir, sindirim sisteminde kramplar, öksürük refleksinin kesilme, safra akımında eksilme ve bununla ilintili sindirim sistemi yakınmaları, bradikardi, baş dönmesi, hipotansiyon ortaya çıkabilmektedir.Miyozis, libido eksilmesi, kaşıntı ile beraber ten döküntüleri ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri:

Santral asap sistemini deprese eden içki veya anestetikler, hipnotikler, antidepresanlar, nöroleptikler veya santral tesirli adale hafifleticilerin etkisini kuvvetlendirir. MAO inhibitörleri veya simetidin ile beraber uygulanması sırasında ciddi yan tesirler olabilir.

Doz Teklifi:

Tabletler bir tam olarak, çiğnenmeden ve kırılmadan alınmalı, su içinde çö-zülmemeli veya ezilmemelidir. Genel bir kural olarak doz sabah ve akşam birer Tablet 30 veya 100 mg, 24 saatte 2 Tablettir. Her iki dozun arasında 12 saat olmasına dikkat edilmelidir.Dozaj güzergahından olguya uygun, olası olan en düşük doz uygulanmalıdır.Ağrının çoğalması veya hoşgörü gelişimi neticeyi daha evvelden verilen dozun yeterli olmaması gidişatında, doz hekim hakimiyeti altında artırılmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın