Anasayfa » Genel » Yerli yedek parça üreticileri TOGG ile elektrikli araç piyasasında güçlü olmak istiyor

Yerli yedek parça üreticileri TOGG ile elektrikli araç piyasasında güçlü olmak istiyor

Geçtiğimiz sene asıllaştırılan 31 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 12 milyar dolarını reelleştiren yerli yedek parça sanayisi maksadını 50 milyar dolara yükseltti. 2023 ’nin performansını değerlendiren ve gelecek maksatlarını paylaşan yedek parça ve hizmetlerinin çatı kuruluşu Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği OSS Togg ’a dair ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

Yerli yedek parça üreticileri TOGG ile elektrikli araç piyasasında güçlü olmak istiyor

TOGG, TEDARİK SANAYİ ’NİN ÜNİVERSİTESİ 

Türkiye ’nin Arabayı Togg ’da emelin vasıta üretmek değil otomotiv sanayisini tamamıyla dönüştürmek olduğunu belirten OSS Başkan Yardımcısı Anıl Yücetürk, “Togg neden ehemmiyetli, Togg vasıta yapımı için ehemmiyetli değil. Togg, tedarik sanayisinin reelinde üniversitesi. Bu üniversiteden alacağımız bilgilerle tedarik sanayisini, buradaki üreticileri, yurt dışındaki işlere hazırlayacağız. Togg ’da yerli üreticilerden herkes bir şey koydu ve en sonunda o yapılar bir taşıta Doğru gitmeye başladı. Vestel ’in göstergesini yapması reelinde bir bakıma buzdolaplarında, çamaşır cihazlarında gördüğümüz ön göstergeden ortaya çıktı ve oraya gitti. Vestel yurtdışına da bunu satmaya başladı. 100 yıllık bir vasıta üreticisi bir işletmeye parça vermeye başladı” biçiminde konuştu.

247 azası ve 75 bin şahsiyet istihdamıyla OSS ’nin maksatlarının yüksek olduğunu belirten OSS Başkanı Ziya Özalp, “Türkiye ’de yedek parça ve satış sonrası hizmetlerde 5 milyar dolarlık bir pazar var. Biz bunun azalarımızla yüzde 80 ’ini içeriyoruz. Pandeminin ardından sektörümüzün ehemmiyeti daha da ortaya çıktı. Yabancı yatırımcılar, Türkiye ’yi Ortadoğu ’nun üssü gibi görüyor ve buradan yönet ediyorlar. Bu anlamda Çin ’in seçeneği olmanın yanı gizeme yatırım yapmak için sınırımızdan katlandılar. Bulgaristan ve Yunanistan ’a kadar geldiler. Türkiye ’ye girmek için hazırda bekliyorlar” açıklamasını yaptı.

TEDARİK SANAYİ OLARAK 50 MİLYAR DOLARLIK BİR İHRACAT ARTIK OLASI

Tedarik sanayii olarak 50 milyar dolarlık bir ihracat yapabilmelerinin olası olduğunu söyleyen Ziya Özalp, “Yalnızca dünyaya yedek parça satarak bu olası. Bunun için de sarihçe söylemek gerekirse rastgele bir kamusal destek değişik destekderi daha çok yalnızca Doğruten sektörün genel anlamdaki birlikteliğini sağlamak gerekiyor. Burada Sivil Toplum Kuruluşu ’ların çok ehemmiyetli bir rolü var. Otomotiv sektöründe yalnızca tedarik sanayiinin 12 milyar dolardan 50 milyar dolara gelmesiyle alakalı yöntemleri tüm kamu kuruluşlarına tüm Sivil Toplum Kuruluşu ’lara sunumlarımızla aktarmak için hazırız. Özellikle bu noktada yatırım yapacak hem milli işletmelerimiz hem de beynelmilel işletmelerimizle de görüşmeler halindeyiz. İçerdiğimiz ülkelerdeki 300 milyon taşıta yedek parça üretecek bilgi birikimi ve deneyimi olan başka bir ülke yok” dedi.

Türkiye ’de üretilen otomotiv parçalarının yabancı işletmelerin lisansıyla üretildiğine ve kendi markamız olmadığına vurgu yapan OSS Başkanı Özalp, “Avrupa ’da yapım yapan işletmelerin zati çoğu Türkiye ’de kendi parçalarını üretiyor. Bunun yanında özellikle Kuzey Afrika ülkeleri son yarıyılda Türkiye yapımı parçalarda istekli gidişatta. Bu coğrafyada sipariş alma mevzusunda Alman markalardan daha öndeyiz. Çin ’le dünya üzerinde otomotiv parçasında rekabet edemediğimiz hiçbir ürün yok. Sadece Amerika Birleşik Devletleri pazarı yabancı olduğumuz büyük ve güçlü bir pazar” diye konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın