Anasayfa » İlaç Rehberi » Zestril

Zestril

Zestoretic nedir ne için kullanılır, Zestoretic nasıl kullanılır, Zestoretic ’in saklanması, Zestoretic ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Zestoretic’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Lisinopril dihidrat,hidroklorotiazid

Ambalaj: 10 mg 10 mg+6.25 mgx 28 Tablet

: : 20 mg20 mg+12.5 mgx28 tablet.

Endikasyon:

Lisinopril Ve hidroklorotiyazid kombine kullanımını gerektiren hastalarda esansiyel hipertansiyonun rehabilitasyonu için kullanılır.

Kontrendikasyon:

Anüride kontrendikedir. Bileşimdeki Maddelerden rastgele birine veya öteki sülfonamid türevi ilaçlar duyarlılığı olanlarda, geçmişinde ACE rehabilitasyonu görürken bu rehabilitasyonla iletişimli anjiyonörotik ödem geçirmiş olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

Bazı hastalarda semptomatik hipotansiyon görülebilir. Tiyazidler, böbrek bozukluğu olan hastalarda kullanılması için uygun değildir. Tiyazidler, bozulmuş hepatik işlev veya progresif karaciğer hastalığı olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.Tiyazit terapisi glukoz hoşgörüsünü bozabilir; insülin dahil antidiyabetik casuslar için dozaj ayarlaması zorunlu olabilir. Lisinopril dahil ACE inhibitörü ile rehabilitasyon gören hastaların suratlarında, el ve ayaklarında,dudak ve dillerinde, glottis ve/veya larenks lerinde seyrek anjiyonörotik ödem tespit etilmiştir. Lisinoprilin hamilelikte kullanılması önerilmez.Gebelik gidişatı tespit etildiği anda, şayet anne için hayat kurtarıcı bir etken değilse lisinopril alımı hemen durdurulmalıdır. Tiyazidler Anne sütüne geçer. İlacın anneye olan verimi düşünülerek emzirmeye devam etmek veya rehabilitasyona devam etmek arasında bir seçim yapılmalıdır.

Yan Tesirleri:

Baş dönmesi, baş sızısı, kuru öksürük, bitkinlik ve ortostatik hipotansiyon dahil hipotansiyon görülür. Seyrek diyare, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, döküntü,gut, palpitasyon, gö-ğüstü rahatsızlık hissi, adale krampları ve eforsuzluk,parestezi, asteni ve impotans gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

Lisinoprilin Blokerler ve diüretikler gibi öteki antihipertansif ilaçlarla beraber kullanılması, antihipertansif aktifliğini artırabilir. İndometazin lisinoprilin antihipertansif aktifliğini eksiltebilir. Hidroklorotiyazit; içki, barbitüratlar ve narkotik ilaçlarla kullanıldığında ortostatik hipotansiyon çoğalış olabilir. Hidroklorotiyazit, antidiyabetik ilaçlarla beraber kullanıldığında, bu ilaçların dozajında ayarlama gerekebilir.Kortikosteroidlerle beraber kullanıldığında elektrolit tüketimi çoğalabilir özellikle hipokalemi. Lityum, lityum toksisitesi tehlikesine karşı diüretiklerle beraber kullanılmamalıdır.

Doz Teklifi:

Esansiyel hipertansiyonda alışılmış doz günde bir defa 1 Tablettir. Gerekirse doz günde bir kere 2 tablete artırılabilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın