Anasayfa » İlaç Rehberi » Anexate

Anexate

Andante nedir ne için kullanılır, Andante nasıl kullanılır, Andante ’in saklanması, Andante ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Andante’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Alendronat sodyum

Ambalaj: 

10 mgx28 tablet.

Endikasyon:

 Osteoporozlu Bayanlarda kalça, el bileği ve vertebra kırıklarının vertebral kompresyon kırıkları dahil önlenmesi için osteoporoz rehabilitasyonunda ve kırıkların önlenmesi için erkeklerde osteoporozun rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon: 

Özofagus darlığı veya akalazya gibi özofagealboşalmayı geciktiren özofagus anomalileri; en az 30 dakika ayakta veya dik pozisyonda duramamak; aktif maddeye -fazla duyarlılık ve hipokalsemi vaziyetlerinde kontrendikedir.

Uyarılar: 

Alendronat üst gastrointestinal mukozada lokaliritasyona neden olabilir. Alendronat ile rehabilitasyon edilen hastalarda, özofajit,özofagus ülserleri ve özofagus aşınmaları ve bunları seyrek izleyen özofagus darlığı gibi istenmeyen tesirler bildirilmiştir. Bazı olgular ciddi izlemiş ve hastanın hastaneye kaldırılması gerekmiştir. Dolayısıyla, doktorlar mümkün bir özofageal tepkini düşündürebilecek semptom ve belirtiler açısından dikkatli olmalıdır ve hastalara disfaji, odinofaji ve retrosternal ağrı yeniay da makûslaşan mide yanması halinde ilacı kesip hekime müracaat etmeleri teşkilatlanmalıdır. Hamilelerde ve emziren annelerde çalışılmamıştır ve onlara verilmemelidir.

Yan Tesirleri:

 Abdominal ağrı, dispepsi, özofageal ülser, disfaji ve abdominal gerginlik görülmüştür.Seyrek döküntü ve eritem alana gelmiştir. Buna ek olarak bildirilen istenmeyen hadiseler: Adale iskelet ağrısı kemik, adale ya da eklem,kabızlık, diyare, gaz, baş ağrısı, bulantı, kusma, adale krampları, gastrit,gastrik ülser, duodenum ülseri asit regürjitasyonu, orofarengeal ülserasyon,ösofageal striktür, seyrek ten döküntüsü, uveit, ürtiker ve anjioödem kapsayan fazla duyarlılık reaksiyonları.

İlaç Etkileşimleri: 

Beraber alındığında, kalsiyum suplemanları, antiasitler ve öbür oral ilaçlar alendronatın emilimini etkileyebilir. Alendronat Tan sonra başka ilaç almadan evvel, en az yarım saat beklenmelidir.

Doz Teklifi: 

Postmenopozal bayanlardaki osteoporozun tedavisindeönerilen doz, günde 1 kere 10 mg’dir. Erkeklerdeki osteoporozun tedavisindeönerilen doz, günde 1 kere 10 mg’dir.Andante, sabahları rastgele bir şey yenilip içilmesindenbaşka ilaçlar dahil en az yarım saat evvel yalnızca bir kadeh su ile alınmalı en az 30 dakika vakitle ve günün ilk besinine kadar uyur pozisyonageçilmemelidir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın