Anasayfa » İlaç Rehberi » Anti Skab

Anti Skab

Antrex nedir ne için kullanılır, Antrex nasıl kullanılır, Antrex ’in saklanması, Antrex ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Antrex’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Tablet

Kalsiyum Folinat

Ambalaj:

 15mgx100 tablet.

Endikasyon: 

Metotreksat gibi folik asit antagonistleri ile yapılan sitotoksik kemoterapinin ardından antidot olarak kullanılır.Ayrıca, folat beceriksizliğine bağlı megaloblastik kansızlıkların rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon: 

B12 Vitamini beceriksizliği sebebiyle oluşan pernisiyöz kansızlık ya da öbür megaloblastik kansızlıkların rehabilitasyonunda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Yüksek doz metotreksat rehabilitasyonu ile beraber folinik asit uygulaması, anti ur kemoterapi mevzusunda tecrübeli uzman doktorlarca yapılmalıdır.Kesin gerekmedikçe hamilelerde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.Emziren annelerde kesin gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri: 

Ender olarak alerjik tepkinlerürtiker, pruritus, tende kızarıklıklar vb. ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Folinik asit muayenehane toksisiteyi eksiltmek ya da gözetmek emeliyle folik asit antagonistleri ile aynı zamanda kullanılmamalıdırmetotreksatın fazla dozdan kuş kullanıldığı vaziyetler hariç. Folik Asidin yüksek ölçüleri fenobarbital, fenitoin ve primidon gibi antiepileptiklerin tesirlerini eksiltebilir ve özellikle çocuklarda sara nöbetlerinin sıklığını artırabilir. Folinik asit fluorourasil toksisitesini artırabilir.Yaşlı hastalarda beraber kullanıldığında bu gidişat daha da ehemmiyet kazanır.

Doz Teklifi: 

Folinik asit, antifolat uygulamasından sonra 24 saat içinde uygulanmalıdır. Metotreksat antidotu olarak oral veya parenteral yoldan verilen 10 mg/m2’den sonra 72 saat vakitle 6 saatte bir verilen oral -veya parenteral 10 mg/m2 dozda verilir. Trimetoprim veya primetamin gibi memeli dihidrofolat redüktazın hematolojik toksisitesine karşı koymak için bazı tahlilciler tarafından önerilen günlük folinik asit dozu daha düşüktür ve günde 5-10 mg seviyesindedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın