Anasayfa » İlaç Rehberi » Aranesp

Aranesp

Artu nedir ne için kullanılır, Artu nasıl kullanılır, Artu ’in saklanması, Artu ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Artu’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Şurup

prometazin HCL 5 mg, efedrin HCL 5 mg, thiokol 175 mg,/ölçek

Ambalaj:

 100 mL’lik şişe.

Endikasyon: 

Soluk darlığı ile izleyen tüm alerjik olan astım dışında veya olmayan hastalıkların rehabilitasyonunda kısa vakit içindehastanın genel gidişatının düzenlenmesini ve hastalığın hakimiyet altına alınması emeliyle kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında,nezle, gribal enfeksiyonlar, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi alerji ve soluk darlığı, kuru öksürükle izleyen vaziyetlerin rehabilitasyonunda,sigara içimine bağlı olan veya olmayan kronik bronşitlerin tedavisindeve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahriş olmasına mani olmayı gerektiren öbür tüm gidişatlarda kullanılmaktadır.

Kontrendikasyon: 

Bileşimdeki maddelerden rastgele birine fazla duyarlılığı bulunanlarda, yenidoğanlarda, prematürelerde, hamilelerde,emziren annelerde, MAO inhibitörü ilaç kullananlarda, ileri derecede hipertansiyon ve kardiyovasküler rahatsızlığı olanlarda veya ileri glokom lularda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Glokomlu, hipertansiyonlu, diyabetli, iskemikkalp hastalığı olanlarda, hiperprostatı ve hipertiroidizmi bulunanhastalarda dikkatle ufak dozlarda kullanılabilir. Bileşimdeki Prometazin sebebiyle sedasyon, uykuya meyil ve refleks kaybı oluştuğundan,yüksek yerlerde ve dikkat isteyen cihazlarda çalışanlar veya araba kullananlar, belirtilen işleri yapmaktan sakınmalıdır. Depresan Tesir şiddet edeceğinden, içki, trankilizan veya uyku ilaçlarıyla birlikte alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Tesirleri: 

Dozun eksiltilmesi ile geçen, bulantı, kusma, taşikardi,idrar retansiyonu, sedasyon, uykuya meyil, flu görme ve ağız kuruluğu görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Depresan tesir şiddet edileceğinden içki, trankilizan veya uyku ilaçlarıyla beraber kullanılmamalıdır.

Doz Teklifi: 

Yemeklerden yarım saat sonra verilir. Erişkinlerde Doz, her yemekten sonra 1 çorba kaşığı, başka bir deyişle 9 ölçek/gündür. Çocuklar İçin uygulanan günlük doz, 6 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek, 6 yaşından büyükler günde 3 defa 1 ölçek verilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın