Anasayfa » İlaç Rehberi » Asidopan Plus

Asidopan Plus

Asinpirine nedir ne için kullanılır, Asinpirine nasıl kullanılır, Asinpirine ’in saklanması, Asinpirine ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Asinpirine’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Asetilsalisilik Asit

Ambalaj: 

300mgx100 Tablet.

Endikasyon:

 İltihabi vaziyetlerde, misalin akut ve kronik romatizmal hastalıklarda; ağrılarda, misalin baş ve diş ağrısı, bel ağrısılumbago, nevralji, siyatik, migren ve adet sancılarında; soğuk algınlığı,grip ve hafif enfeksiyonlarda görülen ağrı ve ateş vaziyetlerinde endikedir.Ayrıca antiagregan olarak da kullanılır.

Kontrendikasyon: 

Salisilatlara ve öteki nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara karşı fazla duyarlılığı olanlarda, kanama meylinin çoğaldığı patolojik vaziyetlerde, gebeliğin son üç ayında, glukoz 6-fosfat dehidrogenaz noksanlığında, gastrointestinal kanalda kronik ve etkin ülseri olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar: 

Karaciğer harabiyeti olanlarda,ayrıca cerrahi girişimde bulunulacak bireylerde dikkatle kullanılmalıdır.Gebelerde kullanımı önerilmez. Emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan Tesirleri: 

Gastrointestinal hemoraji, ülserasyon, tinnitus,vertigo, geçici duyma kaybı, kanama zamanının uzaması ve seyrek lökopeni, trombositopeni, plazma demir konsantrasyonunda düşme gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Antikoagülanların ve oral hipoglisemik yanların tesirini potansiyalize eder. Salisilatlar ufak dozlarda probenesid ve sülfinpirazon ürikozürik tesirini eksiltir. Spironolakton Oluşan sodyum itrahı, salisilat varlığında eksilebilir. İçkiyle,kortikosteroidlerle beraber kullanımı gastrointestinal sistemde kanama ihtimalini artırır. Pirazolon türevleri ile beraber kullanımı gastrointestinal ülserasyon tehlikesini artırır. Üriner Alkalileştirici Ler, fenobarbital ve propranolol asetilsalisilik asidin tesirini eksiltir.

Doz Teklifi: 

Gşanlık doz yetişkinlerde 1-4×1-2 Tablettir. Maksimum Gşanlık doz 4 g’dir. 2-4 yaş arası çocuklarda ½ Tablet, 4-9 yaş arası ½-1 Tablet, 9-12 yaş arası 1-1+½ Tablettir. Bu dozlar gerekirse 4 saatte bir yinelenir. Antiagregan olarak gnamda 1 Tablet kullanılır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın