Anasayfa » İlaç Rehberi » Aspinal

Aspinal

Aspirin nedir ne için kullanılır, Aspirin nasıl kullanılır, Aspirin ’in saklanması, Aspirin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Aspirin’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Asetilsalisilik Asit

Ambalaj:

 100mgx20 Tablet

: 500 mg x 20 tablet.

Endikasyon: 

Mide asidinin yol açtığı ekşime, yanma ve hazımsızlık gibi bulguların ve kabarıklık gibi sindirim sistemindeki gaza bağlı yakınmalar semptomatik rehabilitasyonunda kullanılır.

Kontrendikasyon:

 İleri düzeyde böbrek işlev yetmezliği olan hastalarda,apandisitli ya da bağırsak tıkanıklığı ihtimali bulunan hastalarda,hipofosfatemi hastalarda ve bileşiminde bulunan maddelere karşı fazla duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Oral yoldan kullanılan değişik ilaçların emilimini etkileyebilir. Kronik diyaliz hastalarında kullanılırken dikkatli olunmalıdır.Gebeliğin ilk üç ayında ve laktasyon yarıyılında antiasitlerin kullanılması önerilir.

Yan Tesirleri: 

Diyare veya konstipasyona neden olabilir. Yüksek dozlarda uzun zaman kullanıldığında hipofosfatemiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: 

Tüm antiasitler, beraber kullanılan ilaçların emilimini etkileyebilir. Bu sebeple, değişik ilaçlar ile en az 2 saatlik ara ile kullanılmalıdır.

Doz Teklifi:

 Günde 4 defa yemeklerden 20-60 dakika sonra ve uyumadan evvel 1-2 ölçek 5-10 mL alınır. Kullanmadan evvel şişe iyice çalkalanmalıdır.12 yaşından miniklerde kullanılmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın