Anasayfa » Genel » Çat kapı gelen misafire profiterol lezzetinde nefis bir tatlı tarifi! Kedidilli muhallebili sütlü tatlı nasıl yapılır?

Çat kapı gelen misafire profiterol lezzetinde nefis bir tatlı tarifi! Kedidilli muhallebili sütlü tatlı nasıl yapılır?

Profiterol lezzetinde ancak çok daha kolay bir tarif yapmaya hazır olun. Muhallebinin eşsiz lezzeti ile yumuşacık kedidilinin sentezinden alana gelen bu sütlü tatlı bırakılmazınız olacak. Oldukça kısa zaman içerisinde hazırlayabiliceğiniz tatlı için dolaysız kolları sıvamaya başlayabilirsiniz…

KEDİDİLLİ MUHALLEBİLİ SÜTLÜ TATLI İÇİN MALZEMELER

1,5 koli kedidili bisküvisi 37 adet

Muhallebisi için;

4 su kadehi süt 800 ml

1 su kadehi toz şeker

1 su kadehi un

1 koli vanilya

1 koli krem şanti

1 çay kadehi soğuk süt 125 ml

Çikolata sosu için;

1 koli hazır çikolata sosu

2,5 su kadehi süt 500 ml

1 koli sütlü çikolata

Bisküvileri nemlendirmek için;

Süt

YAPILIŞI

İlk olarak tatlının muhallebisini hazırlamaya başlayacağız. Tatlının muhallebisi için uygun bir tencerenin içerisine 1 su kadehi toz şekeri, 1 su kadehi unu ve 4 su kadehi sütü alalım. Bir çırpma teli dayanağıyla hoşça çırptıktan sonra ocağın üzerine alalım ve hoşça pişirmeye başlayalım.

Muhallebiyi kesintisiz karıştırarak pişirmeye özen gösterelim. Kaynama sürecine girdikten sonra muhallebinin içerisine 1 koli vanilyayı ilave edelim ve tencerenin altını kapattıktan sonra hoşça karıştıralım.

Muhallebiyi hazır hale getirdikten sonra çikolata sosunuz hazırlamaya başlayabiliriz. Çikolata sosu için uygun bir sos tavasının içerisine  2,5 su kadehi süt ve 1 koli hazır çikolata sosunu alalım.

Sos katılaşana dek hoşça pişirelim. Pişme sürecini bitirdikten sonra içerisine 1 koli sütlü çikolatayı ilave edelim ve çikolatanın sosun içerisinde erimesini bekleyelim. Çikolata sosunu da hazırladıktan sonra uygun bir kabın içerisinde 1 koli krem şanti ve 1 çay kadehi soğuk sütü alarak yoğunlaşana dek hoşça çırpalım.

Akabinde yeterli seviyedeki soğukluğa erişen muhallebiyi krem şantinin üzerine dökelim ve mikser dayanağıyla hoşça çırpalım. Bu harekâtı reelleştirdikten sonra kedidillerini sütün içerisini nemlendirelim ve borcamın içerisine dizelim.

Ardından hazırladığımız muhallebinin yarısını kedidillerinin üzerine dökelim. Spatula dayanağıyla düzenleme operasyonunu reelleştirdikten sonra üzerine bir kat daha nemlendirilmiş kedidili dizelim.

Ardından tekerrür muhallebiyi boşaltalım ve üzerini düzenleyip hazırladığımız çikolata sosunu muhallebinin üzerine hoşça dolaştıralım. Tatlımızı hazırladıktan sonra birkaç saat buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

5/5 - (2 Oy)

Yorum yapın