Anasayfa » Genel » David Hyde Pierce

David Hyde Pierce

David Hyde Pierce Biyografisi

David Hyde Pierce, 1959 doğumlu Amerikalı oyuncu. Oyuncu, bütün 10 sene boyunca yayınlanan ve Amerika ’nın en çok sevilen sitcomlarından bkocaman olan “Frasier“da, Dr. Frasier Crane ’in erkek kardeşi Niles Crane rolünü başarıyla oynadı.
David Hyde Pierce, 3 Nisan 1959 ’da New York, Amerika ’da dünyaya geldi. Annesi Laura Marie Hughes ve bir sigortacı, aynı zamanda da oyuncu olan babası George Hyde Pierce ’ın en ufak çocuğuydu. Barbara ve Nancy isminde 2 kız kardeşi, ve Thomas isminde bir ağabeyi vardı. Çok ufak yaşta piyano çalmaya merak saran Pierce, kiliselerde org çalmaya başladı. Lisede ise oyunculuk yapmaya başladı ve bir sure sonra bu daldaki en başarılı talebe olarak yıldızı parladı. Ancak oyuncunun müzik aşkı oyunculuğa ağır bastı ve Yale Üniversitesi ’ne kaydeden Pierce, burada klasik piyano üzerine eğitim almaya başladı. Bir sure sonra müzik tarihi derslerinden sıkıldı ve iyi bir piyanist olmak için yeterince çalışmadığını fark etti. Böylece eğitimde güzergah değiştirmeye karar verdi ve 1981 senesinde İngilizce ve tiyatro sanatları alanında, çarak mezun oldu.

Pierce, üniversiteden mezun olduktan sonra New York ’a taşındı. Burada Bloomingdales ’te kravat satmaktan güvenlik görevlisi olarak çalışmaya kadar birçok misyon yaptı, tüm bunlar olurken de bir yandan tiyatroda oynuyordu.

Pierce ’ın ilk televizyon tecrübeyi, 1990ların başında “The Powers That Be” isimli dizide asıllaştı. Eleştirmenlerden pozitif tenkitler almasına karşın dizi kısa bir sure sonra yayından kaldırıldı. Bu hadise Pierce ’ı çok üzmüştü. Ancak Kelsey Grammar ’a benzerliğinden dolayı, o sıralar yayına başlayacak olan sitcom “Frasier”da, Frasier Crane ’in kardeşi Niles Crane ’i canlandırması için bir öneri aldı. Amerika ’da tüm zamanların en çok sevilen sitcomlarından bkocaman olan ve bütün 10 sene boyunca yayında kalan bu dizide Kelsey Grammar ’ın rol dostu oldu.

Pierce, Frasier dizisindeki rolüyle bütün 11 sene boyunca arka arkaya “en iyi takviyeci oyuncu” dalında Emmy Mükâfatı ’ne aday oldu ve 1995, 1998, 1999 ve 2004 senelerinde mükâfatın sahibi oldu. Dizinin son birkaç sene boyunca oyuncu bvefat başına 1 milyon dolar alıyordu.

Pierce dizinin yanı sıra zaman zaman sinema filmlerinde de rol aldı. Bunlardan bazıları “Sleepless in Seattle“, “Little Man Tate“, “Down with Love“, “Bright Lights, Big City“, “Crossing Delancey“, “Vampire ’s Kiss“, “The Fisher King“, “Ripple” idi.

Eylül 2006 ’da oyuncu, Los Angeles ’ta “Curtains” isimli bir müzikalde sahneye çıkmaya başladı. 2007 senesinde ise müzkalin Broadway ’de sahnelenmesi tasarlanıyor.

Pierce, tıpkı Frasier ’daki rol dostu Kelsey Grammar gibi birçok kere seslendirme yaptı. Bu imallerden bazıları; “A Bug ’s Life“, “Hellboy“, “Osmosis Jones“, ve “The Simspons“ta Kelsey Grammar ’ın seslendirdiği Sideshow Bob ’un erkek kardeşi Cecil idi.

Pierce, şu anda Los Angeles ’ta iki Terrier cinsi köpeği; Maud ve Mabel ile birlikte yaşıyor. Kardeşleriyle çok iyi uyuşan ve yaşamında onları kendine hep yakın yakalayan oyuncu, babası ve dedesi Alzheimer hastalığına tutulduğu için hastalıkla gayrette etkin rol oynuyor. Son rol aldığı imal, 2006 tarihli bir televizyon dizisi; “Amazing Screw-On Head“. 11 kere arka arkaya Emmy Mükâfatı ’ne aday olmasıyla bir rekoru hali hazırda elinde bulunduruyor. Kickbox yapmayı seviyor. 1.80 metre boyunda.

İçeriği Oyla

Yorum yapın