Anasayfa » Gezilecek Yerler » Eşsiz güzelliklerin bir araya toplandığı doğa harikası Rize

Eşsiz güzelliklerin bir araya toplandığı doğa harikası Rize

Rize, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Karadeniz’e sahili olan bir şehirdir. Dik yamaçlı vadileri, dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, kemer köprüleri, kaleleri ve coşkun akan nehirleri ile bir turizm beldesidir.

ayder

Rize ’de Dolaşılacak Yerler

RİZE KÖPRÜLERİ
Fırtına Deresi üzerinde bulunan Kemer Köprüler, bölgenin en ünlü köprüleri olarak öğrenilirken Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Köprüköy Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Güneyce Köprüsü, bölgedeki değişik köprüler arasında yer almaktadırlar.

rize

RİZE KALELERİ
Rize içerisinde bulunan tarihi yapılar da doğanın içerisinde yer almaktadırlar ki Rize Kalesi, Ciha Kalesi, Zil Kalesi, Bozuk Kale ve Yukarıya Kale gibi yapılar da eşsiz vadiler arasında yer alan ve netlikle ziyaret edilmesi gereken noktalar arasındadırlar.

rize kalesi

RİZE ’DE CAMİLER
Rize-İkizdere ’de buunan ve bölgenin tarihi iman mekanlarından birisi olan Şimşirli Köyü Camii, şehir merkezinde bulunması sebebiyle erişim meseleyi olmayan bölgenin tarihi bedellerinden birisi olarak kabul edilen İslampaşa Camii, Rize Merkez ’de bulunan ve tekerrür tekerrür devrilerek inşa edilen; Büyük Gülbahar Sultan Camii, Ufak Gülbahar Hatun Camii, Kıble Dağı Camii.

Kıble dağı camii

YAYLALAR
İkizdere ilçesinin 35 kilometre güneybatısında kalan, şehir merkezine 54 kilometre mesafesi olan ve Çiçekliköy olarak da öğrenilen alt anzer ve Ballıköy olarak da öğrenilen yukarıya anzer olarak ikiye dağılan Anzer Yaylası, Rizeye 69 kilometre, Çamlıhemşin ’e 19 kilometre mesafesi olan, başından sonuna kadar ladin ve kayın ormanları ile kaplı olan ve 1994 senesinde ulusal park duyuru edilmiş dünyaca ünlü Ayder Yaylası, Hacıvanak ve Trovit buzul vadilerinin birleşme noktasında kurulmuş olan ve Çamlıhemşin ’e 55 kilometre mesafesi olan Elevit Yaylası, Palovit Yaylası, İkizdere – İspir yolu üzerinde ve İkizdere merkeze 52 kilometre mesafesi olan Ovit Yaylası, İkizdere Yaylası, Pokut Yaylası, Avusor Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Samistal Yaylası, Kavrun Yaylası, Kale Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Polakcur Yaylası, Hazindak Yaylası, Ovit Yaylası ve Sal Yaylası.

rize huser yaylası

MÜZELER
Rize Atatürk Müzesi : 3 katlı olan ve günümüzde en üst katı müze olarak kullanılan yapı, 1902 senesinde, Mataracı Ailesi tarafından yaptırılmış ve 1984 senesinde müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

Rize Atatürk müzesi

Rize ’nin En Meşhur Çorbaları, Yemekleri ve Tatlıları
Mıhlama
Rize Kavurması
Rize Pidesi
Laz Böreği
Hamsi Koli
Kara Lahana Çorbası
Hamsili Pilav
Pepeçura
Hamsiköy Sütlaç
Pazı Tavalısı
Korkoto Çorbası
Hamsi Çorbası
Hamsi Çığırtası
Çumur
Enişte Lokumu
Turşu Tavalısı

pepeçura

 

5/5 - (7 Oy)

Yorum yapın