Anasayfa » Genel » Galileo Galilei

Galileo Galilei

Galileo Galilei Biyografisi

Galileo Galilei, çağdaş fiziğin babası olarak kabul edilen, İtalyan bilim adamı. İsmi bilim devrimiyle anılan Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında da bir çok çalışma yapmasının yanı gizeme bu mevzularda felsefi görüşlere de sahipti. Alakasını daha çok hareket üzerinde yoğunlaştıran Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.
15 Şubat 1564‘te İtalya‘nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrinde, yarıyılının tanınmış müzisyenlerinden, Vincenzo Galilei‘nin altı çocuğundan bkocaman olarak dünyaya gelen Galileo, ilk öğrenimini Floransa‘da bitirmesinin ardından 1581 yılında Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı. Mali gidişatı suratından mektebi bırakmak zorunda kalan Galileo, 1583 yılından itibaren matematiğe yöneldi ve bu mevzudaki çalışmalarıyla 1589‘da Pisa’da profesör oldu.

Sarkacı, yüzen cisimleri ve kinetiği Aristo fiziğinden değişik bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Pisa Kulesi‘nden ağırlık atarak, düşen bütün cisimlerin aynı ivmeye sahip olduğunu gösterdi ve Aristo manasının yanlış olduğunu ispatladı. Serbest düşmenin sabit ivmeli bir hareket olduğunu saptayan Galileo, serbest düşüş sırasında katedilen yolutılı olduğunu gösterdi. Bu deneyi sonucunda yaşlı profesörlerle karşı karşıya gelen Galileo, 1592 yılında Pisa’yı terk ederek, Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

1597‘de askeri emelle de kullanılabilen pusulayı ticari olarak piyasaya sunan Gelileo, 1600 yılından hemen sonra ilkel bir termometre ve insanların kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç buluş etti.

1609‘da Hollanda‘da teleskopun buluş edildiğini bilmesinin ardından kendisi daha gelişmiş bir teleskop üreten Galileo, bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. Teleskopu astronomik emelle kullanan ilk bilim adamı olan Galilei Galileo, kendi ürettiği teleskopla ehemmiyetli gözlemler yaptı ve bu gözlemleri, 1610‘ da, Yıldız Habercisi Siderius Nuntius isimli kitabında kaleme aldı.

Ay yüzeyi, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladığı ve Jupiter‘in dört uydusunun varlığından bahsettiği kitabı çok alaka uyandırdı ve Floransa’da saray matematikçisi olmasını sağladı. Venüs seyyaresinin aşamaları ve Satürn ’şan biçimi hakkında balaka verirken, astronomideki Batlamyus sistemini tartıştı. Güneş’i de gözlemleyen ve Güneş üzerinde bulunan gölgelerin kir olduğunu kanıtlayan Galileo, bunların ne Merkür‘şan Güneş’in önünden geçerken oluşan gölgesi ne de Güneş ve Dünya arasında bulunan minik gökcisimlerine ait olmadığını ortaya koydu.

1611‘de Roma‘ya giden ve oradaki Bilim Akademisi’ne aza olan Galileo, Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine birçok profesörün itirazına sebep olan kitabını ve 1613 senesinde de, güneş kirleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Kopernik sistemini sarih bir biçimde korunduğu bu eser suratından papazların ağır baskısına maruz kalan Galileo, 1615‘te iddiasını müdafaa etmek emeliyle Roma’ya gitti. 1616‘da Papa V. Paul tarafından kitaplarını muayene emeliyle kurulan komite, Galileo’nun kitaplarını menetmediyse de, dünyanın döndüğü iddiasından bırakmasını istedi.

Bir vakit bşehrimin pratik Doğrultusuna dönerek, mikroskobu geliştiren Galileo, 1618 yılında üç kuyruklu yıldızın keşfedilmesiyle kiliseyle karşı karşıya kaldı. Bir dostunun VIII. Urban olarak Papa seçilmesinin ardından cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” isimli eseri 1632‘de yayınlanan Galileo, Roma ’ya çağrıldı ve Engizisyon duruşmasına çıkarıldı. Bunun ardından, 1633‘te kitabı menedilen Galileo, müebbet mapusa mahkum edildi.

Yetmiş yaşında tutuklanan ve 1636‘da, mapustayken gözleri âmâ olan Galilei Galileo, 8 Ocak 1642 tarihinde Arcetri‘de can verdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın