Anasayfa » Sağlık » Hastane Randevuları İnternetten Alınabiliyor

Hastane Randevuları İnternetten Alınabiliyor

Ulus arasında diş kamaşması olarak bilinen diş hassasiyeti ağız ve diş sıhhati için ehemmiyetli bir mevzu. Birçok insan soğuk ya da sıcak bir şeyler içtiğinde ya da yediğinde dişlerinde bir ağrı sezer. Fakat bu mevzuyu umursamaz. Dikkate alınmayan diş hassasiyeti yeme ve içme neşesini kâbusa çevirebiliyor. Diş Doktoru Modern Kışlaoğlu cemiyet arasında diş kamaşması olarak adlandırılan diş hassasiyetini sebeplerini ve alınabilecek temkinleri anlatıyor.

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti dişleri kaplayan dentin tabakasının hasar görmesi neticeyi ortaya çıkar. Dişlerin kökleri diş eti ile kaplıdır. Fakat diş etlerinin çekilmesi ile birlikte diş tamamen ortaya çıkar. Bu biçimde de sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi besinler harcandığında dişlerde ani bir tepki ve asap uyarılmalarına neden olur. Bu gidişat özellikle sıcak besinin ardından soğuk bir şey yenmesi ya da içilmesinden sonra daha fazla hissedilir.

Diş Hassasiyetini Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Diş eti Çekilmesi: Diş etlerinin çekilmesi dişlerin dentin tabakasının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu biçimde gözetici tabakanın hasar görmesi diş hassasiyetini arttırır.

Dişlerin Sert Fırçalanması: Dişlerin sert ve süratli fırçalanması ile diş etleri hasar görür. Dişlerin dentin ve enamel isimli tabakaların eskimesine neden olur.

Diş Gıcırdatma: Dişlerin bir birbirine sürtünmesi ile birlikte dişin enamel tabaksı hasar görür ve dişler duyarlılaşır. Buna bağlı olarak ta asap uçları daha fazla acı sezer.

Diş cerahatleri: Dişler üzerinde kalan tartar ve bakterilerden oluşan cerahatler diş etine hasar verir. Şiş olan diş etleri hasar görerek diş kökünü destekleme ve koruma özelliğini kaybeder.

Diş plakları: Diş köklerine yakın bölgelerde birken plak ve tartarlar diş hassasiyetine neden olur.

Diş Beyazlatma Mahsulleri: Piyasada satılan peroksitli ve sodalı malzemelerden yapılmış olan diş beyazlatıcılar da diş hassasiyetine sebep verir.

Kırık ve çürük dişler: Ağız içerisinde oluşan kırık ve dişlerdeki çürükler de diş ve diş etlerinde hassasiyete neden olur. Bu sebeple diş sıhhati için kesinlikle rutin hakimiyetlere gidilmelidir.

Asitli besin ve kapsayacaklar: İçerisinde asit bulunan asitli besin ve meşrubatlar dişlerin enamel tabakasını eriterek hasar verir. Bu sebeple limon, narenciye veya meşrubat gibi mahsuller bireylerde diş hassasiyetine neden olur.

Ağız çalkalama solüsyonları: Piyasada satılan asit içerikli solüsyonlar diş hassasiyetine sebep olabilir.

Dişler hassasiyete karşı nasıl korunabilir?

—Dişlerinize yumuşak diş fırçalarını kullanın ve sert değil daha yumuşak hareketlerle dişlerinizi fırçalayın

—Ağız içi ve diş pakliğinize dikkat edin

—Duyarlı dişler için üretilmiş diş macunlarını kullanın

—Florlu diş bakım mahsullerini kullanın

—Yediğiniz ve içtiğiniz besinlere dikkat edin.

—Sıcak ve soğuk besinleri birlikte harcamayın.

—Rutin olarak diş hakimiyetlerinizi yaptırın.

Diş Hassasiyeti İçin Hangi harekâtlar uygulanabilir?

—Dişlerin sarihe çıkan yüzeyleri düzeltilebilir.

—Diş etlerine müdahaleler yapılabilir.

—Dişlerde tartar ve plaklar varsa temizlenebilir.

—Dişlerin azalan tabakalarına dolgu malzemeleriyle yenileme harekâtı yapılabilir.

—Diş gıcırdamasına sebep olan meseleler giderilebilir.

Diş Doktoru

Modern Kışlaoğlu

İçeriği Oyla

Yorum yapın