Anasayfa » Genel » İfhamu Men La Yefhem Ne Demek?

İfhamu Men La Yefhem Ne Demek?

Ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde İfhamu Men la Yefhem Ne Demek? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize İfhamu Men la Yefhem Ne Demek? Sualinin Doğru yanıtını verdik. Aynı zamanda kavramayana anlatmak arapça yazılışı, kavramayana anlatmak ayeti, kavramayana anlatmak hadis başlıklarında da değişik bilgiler aktaracağız.

Son zamanlarda çok sık bir biçimde karşımıza çıkan mevzulardan bir tanesi de; ‘ ’İfhamu men la yefhem ’dir. ’ ’ Ne olduğu mevzusunda evhama kapılan internet kullanıcıları araştırmalar yaparak bu lafın ne demek olduğunu inceliyor. Birden bire popülerleşen ve artık her yerde görmeye başladığımız ifhamu men la yefhem ne demek? Bu içeriğimiz sizlere söyleyecek.

İfhamu Men La Yefhem Anlamı Nedir?

İfhamu Men La Yefhem Ne Demek?

İfhamu Men La Yefhem ’in Türkçe anlamı ‘ ’Kavramayana anlatmak ’ ’ demektir.

Bu lafı bir yerlerde birilerinden dinlerseniz demek istiyor ki; ‘ ’Cehaletle girme tartışmaya ya asabını zıplatır ya da yazık olur adabına. ’ ’ Mevlana ’nın bu hoş lafını ‘ ’Kavramayana anlatmak ’ ’ olarak çeviri edilebilir. Bir iş yaptınız ve karşınızdaki şahıs görmedi, bir mevzu hakkında bir şeyler söylediniz fakat yanıt alamadınız, bir yerlerde bir şeyler anlattınız fakat sizden yana olunmadı. İşte bu gidişata ‘ ’Boşa kürek sürüklemek ’ ’ başka bir deyişle ‘ ’Kavramayana anlatmak ’ ’ sınıyor. Siz birilerine ne kadar çok dil dökseniz de karşınızdaki şahıs için boşa kürek sürüklemiş olacaksınız.

Aynı zamanda atalarımız şöyle diyor; ‘ ’Cehalete söz anlatmak deveyi hendekten atlatmaktan güçtür. ’ ’ Sizin lafınızı kavramamak için bir şahıs zekâsını kapatmışsa, kuyuya atılan taşı kırk şahıs da olsa çıkartamaz.

İfhamu Men La Yefhem Nedir?

Hz. İsa ’ya bir gün bir şahıs şu biçimde sual yöneltmiş; ‘ ’Ölüyü diriltmekten daha güç ne olabilir? ’ ’ Denilmiş ve Hz. İsa ’da bu suale karşılık olarak ‘ ’İfhamu Men La Yefhem ’ ’ demiş. Başka Bir Deyişle kavramayana anlatmak diyor…

İfhamu Men La Yefhem Anlamı Nedir?

İfhamu Men La Yefhem lafının anlamı kıt, kavrayışsız anlamına kazanç. Siz kıt olan bir bireye ne kadar korunma yapsanız da, cehalet birisine ne kadar söz anlatsanız da karşınızdaki şahıs sizi asla kavramayacaktır.

Yine atalarımızın şu lafını unutmayalım; ‘ ’Sağıra lafını, âmâya suratını süsleme. Yorulursun! ’ ’

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın