Anasayfa » Genel » Kaç Promil Alkol Yasak? (Doğru Cevap)

Kaç Promil Alkol Yasak? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde kaç promil içki yasak? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber meraklı ziyaretçilerimize kaç promil içki yasak? Sualinin yanıtını verdik. Aynı zamanda kaç promil ayyaş eder, kaç promil akol çıkarsa ehliyet alınır, kaç promil içki hududu, kaç promil içki kabahat başlıklarında da değişik bilgi verdik.

Son zamanlarda trafik kazalarında çoğalış yaşanması sebebiyle insanlar hayli bir bu suali merak ediyor ve internette ‘ ’kaç promil içki yasak? ’ ’ sorusunu inceliyorlar. Bizlerde bu mevzuda bir içerik üretme kararına vardık ve ayrıntılı bir biçimde araştırma yaptıktan sonra kaç promil içki yasak? Sualinin yanıtını Doğru bir biçimde sizlere vermek istiyoruz. İşte sizlere kaç promil içki yasak? Sualinin Doğru yanıtı!

Kaç Promil İçki Yasak?

İçkili Vasıta Kullanmanın Cezası Nedir?

İçkili vasıta kullanmanız hem sizin yaşamınızı tehlikeye edecektir. Hem de trafikteki öbür insanların yaşamını tehlikeye edecektir. Trafik cezaları da bu meseleyi aşabilmek emeliyle vardır ve içkili vasıta kullanan şahıslara devletin tanımlamış olduğu meblağlarda cezalar kesilir. İçkili vasıta kullanmanın cezasını sizlere altta hisseleştik.

İlk kere içkili vasıta kullanan birey 1823 TL,İkinci kere içkili vasıta kullanan birey 2287 TL,Üçüncü kere içkili vasıta kullanan birey 3675 TL dir.

Sürücüye yazılan içkili vasıta cezasını, ceza yazıldıktan 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli ödeme hakkına sahip olursunuz. Fakat 30 gün içerisinde öderseniz bu haktan faydalanamazsınız. 30 günü aşan ödemeler sonrasında içkili vasıta cezanıza faiz işler ve her geçen gün dayanarak ceza ölçüyü çoğalmış olur. Para cezasını ödeyemeyecek efordaysanız vergi dairelerine giderek cezanızı 4 taksite kadar dağıldırabilirsiniz.

Kaç Promil İçki Yasak?

Sürücüler için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca tanımlanmış olan içki promil hududu kanda yarım gram bulunmasıyla denktir. Başka Bir Deyişle bir sürücünün kanında en fazla 0.50 promil içki bulunabilir. 0.50 promil üzeri içki tespiti yapıldığı taktirde sürücüye ceza yazılacaktır. Ticari vasıta sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücüler için içki alımı tamamen yasaktır. Ticari vasıta sürücüleri ve kamu hizmetin çalışan sürücüler mesai saatleri içerisinde içki tüketimi yapamazlar.

Binek vasıta sürücüleri içki hududu:0.50 promilMotosiklet, kamyonet içki hududu:0.20 promilTicari vasıta ve kamu vasıtayı süren şahıslar için içki hududu:0 promil

0.50 promil içki hududu ulus arasında %50 içkili olmak olarak deyim ediliyor fakat bu deyim yanlıştır. 0.50 promil içki hududu %%50 içkili olmakla eş değer değildir. 0.50 promil içki, kanda yarım gram içki bulunmasına denktir.

Alkolölçer Üflememe Cezası Ne Kadar?

Haberlerde ve televizyonda çok sık bir biçimde alkolölçere üflemek istemeyen yurttaşları görüyoruz. Bu tutum her ne kadar Doğru bir tutum olmasa da aynı zamanda bu tavrın cezası vardır. Güvenlik eforlarına güçlük çıkartmanız ve onları işinden faktörüz, uğraşı oluşturmanız Doğru bir tutum değildir. Bu surattan alkolölçere üflemek istemeyen sürücüler 9.869 TL para cezasına çarptırılır. Ve bununla beraber 2 sene zamanla da ehliyetine el konulur.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın