Anasayfa » Genel » Navtex Mesajları Kaç Saatte Bir Yayınlanır? (Doğru Cevap)

Navtex Mesajları Kaç Saatte Bir Yayınlanır? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde navtex iletileri kaç saatte bir yayınlanır? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte bedelli ziyaretçilerimize Navtex iletileri kaç saatte bir yayınlanır? Sualinin Doğru cevabını verdik. Aynı zamanda Navtex ileti kodları, Navtex nedir, Navtex ne işe yarar, Navtex iletileri başlığı altında da değişik bilgileri aktaracağız.

Navtex son yıllarda çok fazla popüler olmaya başladı. Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginlik hat safhaya erişince Navtex mevzularına rağbet ve araştırma epey bir çoğalmış oldu. Bir cins deniz ikazlarını bizlere bildiren Navtex hakkında bu içeriğimizde geniş çaplı bilgiler paylaşacağız. En ehemmiyetlisi Navtex iletileri kaç saatte bir yayınlanır? Bu konuyu anlatacağız.

Navtex İletileri Kaç Saatte Bir Yayınlanır

Navtex Nedir?

Beynelmilel bir irtibat sistemi olan Navtex yalnızca gemilerde bulunmaktadır. Denizdeyken gemilerin birbirleriyle bağlantıya geçmesi, deniz seyir ikazlarını alabilmek, meteorolojik hipotezleri alabilmek, arama kurtarma duyurularını alabilmek için Navtex kullanılır.

Navtex Bülten Etmek Ne Demek?

Navtex ilanıyla birlikte makine üzerinden bildirim yapılır. Gemilerin köprü üstünde yer alan ve köprü üstüne monte edilen Navtex makineyi aynı zamanda ufak, düşük maliyetli ve iletileri kağıda basabilen bir makinedir.

Navtex Ne İşe Yarıyor?

Navtex makineyi gemilere muhtemel tehlikeyi, emniyet gidişatını, hava raporlamasını sağlayabilen makinedir. Uyarıları otomatik bir biçimde iletir ve beynelmilel gerekli bir haberleşme sistemidir.

Navtex İletileri Kaç Saatte Bir Yayınlanır?

Navtex, 4 saatte bir ileti yayını yapar ve yaptığı yayın en fazla 10 dakika sürer. Bir navtex makineyi 10 dakikadan daha fazla yayın yapamaz. Aynı zamanda makine en fazla 740 kilometre mesafeye kadar yayın gönderebilme ihtimaline sahiptir. Orta dalga boyu frekansıyla çalışmaktadır.

Navtex Gerekli Mu?

Navtex makineyi tüm gemilerde gerekli olarak kullanılması gereken bir beynelmilel irtibat aygıtıdır.

Navtex İleti Kodları

Navtex makineyi için belirlenmiş olan uyarı ikaz ileti kodları bulunmaktadır. Makine üzerinde yanan ve göstergesinde yer alan harfe göre haberleşme bitirilmiş olur. Navtex ileti kodlarını altta sizler için paylaştık.

A= Seyir Uyarıları Navigational WarningB=Hava Uyarıları Meteorologial WarningC=Buz Raporu Ice ReportD=Arama Kurtarma Bilgisi/Korsan ve Silahlı Soygun Hücumları Search and Rescue Information/Piracy and armed roberyE=Hava Hipotez Raporu Meteorological Forecast F=Kılavuz İletileri Kaptan MessageG=AIS İletileri AIS MessagesH=Loran C MesajlarıI=Omega MesajlarıJ=SATNAV MesajlarıK=Diğer Elektronik Seyir Yardımcı Donanım MesajlarıL=Seyir UyarılarıM-U = BoşV=Balıkçılara UyarılarW-Y=BoşZ=İleti Yok

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın