Anasayfa » Genel » Porsche ’nin borsada yükselişi devam ediyor! Avrupa ’nın en değerli otomobil üreticisi Porsche oldu

Porsche ’nin borsada yükselişi devam ediyor! Avrupa ’nın en değerli otomobil üreticisi Porsche oldu

Avrupa ’nın en kıymetli araba markası Porsche oldu. 

Geçtiğimiz ayın başlarında Alman Menkul Bedeller Borsa ’sında ulusa talebini başlatan Alman araba üreticisi Porsche’un payları perşembe günü büyük yükseliş kaydolarak rakiplerini geride vazgeçti.

Porsche ’nin payları 93 euroya kadar yükseldi. Bu vaziyet, firmanın 85 milyar euroluk bir bedellemeye erişmesini sağladı. Bu sayede Porsche, 77.8 milyar euroluk bir bedellemeye sahip olan ana markası Volkswagen ’i geçmeyi muvaffak oldu.

Şu anda Avrupa araba pazarında Porsche ve Volkswagen’in ardından Mercedes-Benz, 57.2 milyar euroluk bedelleme ile kıtanın en büyük 3. araba üreticisi konumunda bulunuyor. Bu üreticileri BMW ve Stellantis, sırasıyla 47.5 milyar euro ve 39.7 milyar euro ile takip ediyor.

Porsche, ilk defa borsaya girdiği gün 75 milyar euroluk bir bedelleme ve 82.50 euroluk pay tahvili maliyetiyle günü kapatmıştı. Ardından hafta başında firmanın pay maliyeti 81 euroya düşse de Perşembe günü 93 euroya kadar yükseldi.

Porsche, bu ulusa talep ile beraber toplamda 19.5 milyar euro toplamayı muvaffak oldu.

Bu paranın bir kısmı Volkswagen’e giderken bir kısmı işletmede kaldı.

Firma reelinde ulusa açılan ilk spor araba üreticilerinden değil. 2015 senesinde İtalyan araba üreticisi Ferrari de ulusa açılmıştı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın