Anasayfa » İlaç Rehberi » Spersadex

Spersadex

Spectracef nedir ne için kullanılır, Spectracef nasıl kullanılır, Spectracef ’in saklanması, Spectracef ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Spectracef’in muhtemel yan tesirler nelerdir.

Film Tablet

Sefditoren

Ambalaj:

 200 mg x 20 ve 60 tablet.

End.:

 12 yaş ve üzeri erişkinlerde, duyarlı bakterilerin neden olduğu, kronik bronşitin akut bakteriyel tutuşması, cemiyetten kazanılmış pnömonilerin rehabilitasyonunda, farenjit/tonsillit/sinüzit, ten ve yumuşak doku enfeksiyonlarının rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 Sefalosporin Grubu antibiyotiklere veya bileşenlerinden birine alerjisi olduğu öğrenilen hastalarda, karnitin yetersizliği olan veya muayenehane olarak anlamlı karnitin yetersizliği ile sonuçlanabilen doğumsal metabolizma bozuklukları olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Hastanın evvelden sefditoren pivoksil, öteki sefalosporinler, penisilinler veya öteki ilaçlara fazla duyarlılık tepkini gösterip göstermediği dikkatlice incelenmelidir. Sefditoren pivoksile karşıalerjik bir tepkin ortaya çıkarsa, ilaç kesilmelidir. Ağır, akut fazla duyarlılık tepkinleri, epinefrin ve oksijen, intravenöz akışkan, intravenöz antihistaminikler, kortikosteroidler, pressör aminler ile rehabilitasyonu gerektirebilir. Antibakteriyel casuslarla rehabilitasyon, sıradan sütun florası değiştirir ve clostridiumlar üreyebilir ve bu psödomembranöz kolite yol açabilir. Hamilelikte kesin olarak gerekiyorsa kullanılmalıdır. Emziren annelere uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Diyare,bulantı, karın ağrısı, dispepsi, kusma semptomları görülebilir ayrıca nadirenvaginal monoliazis ve baş ağrısı bildirilmiştir. Çok daha ender olarak alerjik tepkin, anoreksi, asteni, pıhtılaşma zamanında uzama, konstipasyon,sersemlik, ağız kuruluğu, ateş, gastrit, hiperglisemi, uykusuzluk, lökopeni,karaciğer işlev testi anomalisi, miyalji, asaplılık, oral moniliazis,ağrı, periferik ödem, farenjit, psödomembranöz kolit, kaşıntı, döküntü, rinit,sinüzit, somnolans, stomatit, terleme, tat bozukluğu, trombositopeni, sık idrar yapma, ürtiker, vajinit ve kilo kaybı biçiminde yan tesirler görülmüştür.

İlaç Etkileşimleri:

 Magnezyum Ve alüminyum kapsayan antiasitler ve H2 Reseptör antagonistleri ile beraber kullanılması önerilmez. Probenesidin sefditoren plazma seviyelerini artırır.

Doz Teklifi:

 Günde iki defa olarak yemeklerle, tercihen yağlı yemeklerle beraber alınmalıdır. Tam endikasyonlarda 12 saat arayla olmak üzere, cemiyetten kazanılmış pnömonilerin rehabilitasyonunda, hafif ve orta şiddetli olgularda 14 gün zamanla 200 mg, ağır olgularda 400 mg; kronik bronşitin akut bakteriyel tutuşması da 5 gün zamanla 200 mg;farenjit/tonsillit/sinüzit ve karmaşıklıksız ten ve yumuşak doku enfeksiyonlarında 10 gün zamanla 200 mg.Spectracef Film Tablet, bir süt proteini olan kazeinat kapsar. Süt proteini fazla duyarlılığı laktoz intoleransı değil olan hastalara uygulanmamalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın