Anasayfa » İlaç Rehberi » Stalevo

Stalevo

Stablon nedir ne için kullanılır, Stablon nasıl kullanılır, Stablon ’in saklanması, Stablon ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Stablon’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Film Tablet

Tianeptin sodyum

Ambalaj:

 12.5 mg x 60 film tablet.

Endikasyon:

 Nevrotik Ve reaksiyoner depresif vaziyetlerin; somatik, özellikle dijestif yakınmalarla izleyen anksiyodepresif vaziyetlerin ve içki bağımlılarının anksiyodepresif gidişatlarının rehabilitasyonunda endikedir.

Kontrendikasyon:

 15 yaş altındaki çocuklarda, MAO inhibitörleri ile kombine kullanımda MAO inhibitörleriyle rehabilitasyondan tianeptin ile rehabilitasyona geçmeden evvel 15 gün rehabilitasyona ara verilmelidir. Tianeptin ile rehabilitasyondan MAO inhibitörlerine geçişte ise 24 saat ara vermek yeterlidir, hamilelerde ve emzirme yarıyıllarındarehabilitasyon süresince emzirmeye ara verilmelidir kontrendikedir.

Uyarılar:

 Mümkün suisid tehlikesine karşı, özellikle rehabilitasyonun başlangıcında dikkatli olunmalıdır. Genel anestezi alacak hastalarda,anestezist uyarılmalı ve ilaç, 24-48 saat evvelinden kesilmelidir.Doz tedricen eksiltilerek rehabilitasyon sonlandırılmalıdır. Hastalar,mümkün uykuya meyil sebebiyle, araç ve makine kullanmaları mevzusunda uyarılmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Ender ve genellikle hafif olmak üzere, mide ve karın sızıları, ağız kuruluğu,anoreksi, bulantı kusma, kabızlık, gaz yakınmaları görülebilir.Uykusuzluk, uykuya meyil, kabus, asteni, taşikardi, ekstrasistol,gö-ğüs sızısı, baş dönmesi, lipotimi, titreme, sıcak basması, solunum rahatsızlığı, yutma eforluğu, adale sızıları, lumbago gibi tesirlerde bulundurulmuştur.

İlaç Etkileşimleri:

 MAO inhibitörleri ile beraber kullanılmamalıdır kollaps, hipertansiyon, konvülsiyon,hipertermi tehlikeleri.

Doz Teklifi:

 Önerilen doz sabah, öğle ve akşam yemeklerinde alınmak üzere günde 3 defa 1 Tablettir. Kronik içkilerde siroz olsun veya olmasın rastgele bir dozaj farklılığı gerekmez. Renal yetmezliği olan veya yaşlı hastalarda 70 yaş üzeri günlük doz 2 tablete indirilmelidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın