Anasayfa » İlaç Rehberi » Sumatran

Sumatran

Sufenta nedir ne için kullanılır, Sufenta nasıl kullanılır, Sufenta ’in saklanması, Sufenta ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Sufenta’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Ampul

Sufentanil

Ambalaj:

 10µg/2 mLx5 ampul

: : 50µg/10 mLx5 ampul.

Endikasyon:

 İntravenöz Endikasyonları: Balanslı bir genel anestezinin başlatılması ve sürdürülmesi sırasında ek bir analjezik olarak; büyük cerrahi teşebbüsler geçiren hastalarda anestezinin başlatılması ve sürdürülmesine müteveccih bir anestezik casus olarak.Epidural Endikasyonları: Genel cerrahi, torasik veya ortopedik teşebbüsler ve sezaryen operasyonu sonrasında postoperatif sızının rehabilitasyonu emeliyle; travay ve vajinal doğum sırasında analjezik emelle epidural bupivacaine ek olarak.

Kontra Endikasyon: 

Sufentanileveya öbür morfinomimetiklere intoleransı olduğu öğrenilenlerde kontrendikedir.Yenidoğanda solunum bunalımına neden olma ihtimaline karşı doğum veya sezeryan sırasında umbilikal kordonun klempe edilmesinden evvel intravenöz kullanım önerilmektedir. Fazla kanama ve şok; septisemi; enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon; trombositopeni ve koagülopati gibi hemostaz bozuklukları ve antikoagülan rehabilitasyon ya da epidural uygulama tekniği için kontrendike olabilecek bir başka ilaç rehabilitasyonu veya tıbbi gidişatın varlığında kullanılmamalıdır

Uyarılar:

 Fentanil,kafatası travması veya içki ve hipnotik ilaçların tesiri altında anksiyeteye giren hastalarda, karaciğer ve böbrek işlev bozukluğu olan, pulmoner işlevi eksilmiş ve bronşiyal astımlı hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Fentanil Rehabilitasyonu hastanın tepkinlerini yavaşlatabilir. Bu vaziyet vasıta kullanma gibi özel dikkat gerektiren vaziyetlerde usta tutulmalıdır.

Yan Tesirleri:

 En yaygın yan tesir sedasyon dur.

İlaç Etkileşimleri:

 Barbitüratlar Morfin ve türevlerinin solunumu deprese eden tesirlerini güçlendirebilir.İçki, opioidler, benzodiazepinler, nöroleptikler, halojenik gazlar, hipnotikajanlar ve öbür SSS depresanları narkotiklerin kullanımı sırasında solunum depresyonunu çoğaldırabilir. MAO inhibitörleri ile rehabilitasyon kesildikten sonraki 2 hafta içinde kullanılmamalıdır.

Doz Teklifi:

 Anestezi uzmanı doktorlar tarafından veya onların teftişinde kullanılmalıdır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın