Anasayfa » Genel » Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı? (Doğru Cevap)

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? Sualinin Doğru yanıtını verdik. Aynı zamanda tetanoz aşısı ne işe fayda, tetanoz aşısı yan tesirleri, tetanoz aşısı nereden yapılır, tetanoz aşısı sonrası içki alınır mı? Başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Tabiatta bulunan clostridium isimli bakterinin ortaya çıkartmış olduğu ölümcül hastalığı ortadan kaldırabilmek için tetanoz aşısı gereklidir. Tetanoz aşısı olmayan bireylerin hastalığa bağlı olarak yaşanan vefat oranı %60 oranına kadar çıkmaktadır. Anne ve bebeklerde çok daha yüksek oranlarda bulunan bu vefat tehlikeyi paslı demir dahil tüm lekeli yüzeylerden şahsa bulaşabilir. Peki, tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? İşte Doğru yanıtı…

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı?

Tetanoz Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Tetanoz her yaş grubunda ortaya çıkabilecek cinsten ölümcül bir hastalıktır. Öteki yaş gruplarına göre anne ve bebeklerde çok daha sık bir biçimde görülebilecek olan bu hastalık için henüz aşı yaygın değilken 1988 senesinde 787.000 bebeğin vefatına neden olmuştur. Aşının daha da yaygınlaşması ve her insana uygulanabilmesiyle beraber 2013 senesinde vefat oranları %94 oranında eksilmiş ve bebek vefat oranları 49.000 ’e kadar düşmüştür.

Tetanoz aşısının yapılmasındaki emel anne veya bebeğin vefat tehlikesini ortadan kaldırmaktır. Ülkemizin sağlık mevzusunda atmış olduğu adımlarla beraber aktif aşılama dolayısıyla çok uzun senelerdir tetanoz sebebiyle vefat tehlikeyi çok minik sayılara inmiştir.

Tetanoz Aşısı Yan Tesirleri Nelerdir?

Tetanoz aşısının öğrenilen çok ciddi bir yan tesiri bulunmamaktadır. Anneler kendileriyle beraber bebeklerine bu aşıyı güvenle yaptırabilirler. Aşı sonrasında aşının getirmiş olduğu hafif yan tesirler ortaya çıkabilir fakat bu yan tesirler aşının yapılmasından birkaç gün sonrasına kadar iğnenin yapılmış olduğu bölge üzerinde acı, sızlama, ağrı, miskinlik gibi problemlerdir. Cildi alıngan olan fertler aşı bölgesinde kızarıklıklar alana gelebilir. Şayet kızarıklık aşı yapıldıktan 48 saat sonrasına kadar geçmezse enfeksiyonla alakalı değişik rehabilitasyon usulleri sunulabilir.

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı?

Tetanoz aşısı dahil öteki tüm aşıların bir çoğu için aşı yapıldıktan sonraki süreçte banyo yapılmasında veya duş alınmasında rastgele bir mahzur yoktur. Tetanoz aşısı sonrasında duş alabilir, banyo yapabilirsiniz.

Tetanoz Öldürür Mü?

Tetanoz sebebiyle hastanın bedeninde ateş, terleme, nöbet geçirme, tansiyon yükselmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlerle beraber kalpte ritim bozukluğu, kalp krizi, solunum yetmezliği gibi sağlık problemlerinin görüldüğü de öğrenilmektedir. Bu hastalıklar sebebiyle hastanın vefat oranı %60 ’a kadar yükselir. Öteki fertlere göre bu hastalığın vefat oranı anne ve bebeklerde çok daha fazla olabilmektedir.

Tetanoz Bulaşıcı Mıdır?

Hayır, tetanoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Daha evvelinde tetanoz geçirmiş bir fertte bütün bağışıklık kazanımı ortaya çıkmaz ve bu sebeple bu bireylerin kumpaslı bir biçimde öteki fertler gibi aşılanması gerekir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın